30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

5. pluk hľadá nových členov, výber prebehne v apríli

SITA  28.1.2017 28.1.2017  

Minulý rok sa nepodarilo doplniť pluk tak, ako chcela v súlade s protiteroristickými opatreniami vláda.BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) - Žilinský 5. pluk špeciálneho určenia hľadá nových členov. Podľa informácií zverejnených na internetovej stránke Ozbrojených síl SR, výber bude v priestoroch pluku 3. - 13. apríla pre bojový úsek a 3. - 6. apríla pre zabezpečovací úsek (oddelenie logistiky, oddiel podpory velenia, rota špeciálneho spojenia, obväzisko ). Prihlásiť sa a zaslať požadovanú dokumentáciu je potrebné do 3. marca.
Minulý rok sa mal pluk v súvislosti s protiteroristickými opatreniami výrazne personálne posilniť. Napriek dvom výberom sa to nepodarilo. Predpokladalo sa obsadenie 30 voľných tabuľkových miest a do pluku mali prijať ešte 115 osôb tak, aby sa vytvoril nový oddiel špeciálneho určenia, oddiel spravodajskej podpory a posilnili sa existujúce oddiely. Do pluku po dvoch výberoch nakoniec začiatkom novembra nastúpilo 17 vojakov.
Pod súčasným názvom pluk pôsobí od 1. októbra 1995. Ako prvému v histórii Armády Slovenskej republiky mu bola 30. januára 1997 rozkazom prezidenta republiky prepožičaná bojová zástava. Od roku 2002 je pluk plne profesionalizovaný, v súčasnosti je zaradený do podriadenosti Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. V júni minulého roka úspešne ukončil certifikačné cvičenie Úlohového zoskupenia Síl pre špeciálne operácie (SOLTG), zaradeného do jednotiek VJTF (Very High Response Joint Task Force), a jeho členovia sú pripravení na nasadenie do 5 dní.
Vojaci tohto pluku pôsobili napríklad v operáciách v Iraku, Bosne a Hercegovine, Kosove. V súčasnosti ešte stále pôsobia v Afganistane. Žilinský pluk je predurčený na špeciálne operácie, ako je špeciálny prieskum, úderné akcie, vojenská asistencia či protiteroristická činnosť.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow