23. november 2020. Klement. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Africká Gambia bude mať po 22 rokoch nového prezidenta

SITA SITA SITA  3.12.2016 3.12.2016  

Gambijský prezident Yahya Jammeh sa o voľbách vyjadril pochvalne a sľúbil, že nenapadne ich výsledok.
BANJUL 3. decembra (WebNoviny.sk) - Gambijský prezident Yahya Jammeh v piatok uznal svoju porážku v prezidentských voľbách a zablahoželal kandidátovi koalície opozičných síl Adamovi Barrowovi k volebnému víťazstvu.
S vyhlásením, v ktorom uznal svoju porážku, vystúpil Jammeh v piatok v štátnej televízii. O prezidentských voľbách sa vyjadril pochvalne a sľúbil, že nenapadne ich výsledok.
Výsledok volieb bol pre Gambijčanov veľkým prekvapením: podnikateľ Adama Barrow totiž Jammeha porazil pomerom hlasov 45,5 percenta k 36,6 percentám.
Jammeh bol v Gambii pri moci 22 rokov. Podpora zo strany občanov vychádzala však skôr zo strachu, ktorý porazený prezident vyvolával - najmä vzhľadom na svoje vyhlásenia o mimoriadnych mystických schopnostiach, ale aj kvôli sklonu neváhať s použitím sily pri potláčaní nepokojov v krajine, a to už v ich zárodku. Jammeh vyšiel z armády, ktorá mu bola plne podriadená a verná.
V jeho oficiálnom životopise sa píše, že má hlboké znalosti o tradičnej medicíne, najmä pokiaľ ide o liečenie astmy a epilepsie. Je údajne schopný vyliečiť sterilitu a AIDS, a to bylinami a mystickým spevom. Verejnoprávne médiá neraz vysielali hromadné liečiteľské seansy, ktorých hlavným aktérom bol Jammeh.
Pestuje si aj obraz zbožného moslima, pričom sa na verejnosti pravidelne objavuje s Koránom a modlitebnými korálikmi v ruke. Vlani v decembri na všeobecné prekvapenie Jammeh vyhlásil Gambiu za islamskú republiku. Toto jeho rozhodnutie však nemalo žiaden vplyv na obyvateľov krajiny, kde sa k islamu hlási 90 percent a ku kresťanstvu deväť percent ľudí.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow