23. január 2019. Miloš. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Africký mor ošípaných sa stále nedarí potlačiť, poľovníci navrhujú zásadne znížiť počet diviakov

 18.1.2018 18.1.2018  

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) - V súčasnosti na Slovensku naďalej pretrváva hrozba nákazy chovov ošípaných. Ako ďalej informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), africký mor ošípaných sa totiž okolitým krajinám stále nedarí potlačiť.
Predseda poľovníckej komisie OPK Humenné Jaroslav Dutko navrhuje znížiť početný stav diviakov až o 90 %. “Potrebujeme znížiť stavy diviačej zveri na čo najnižšiu úroveň, aby sa predišlo prípadnej pandémii,” povedal Dutko.
Na Slovensku je lesná zver podľa komory dlhodobo premnožená vrátane diviačej zveri. Podľa SPPK tento problém úzko súvisí práve s rizikom prieniku afrického moru ošípaných na územie Slovenska a hroziacej likvidácie chovu ošípaných na Slovensku. Štát by mal podľa komory urýchlene konať.

Mimoriadne povolenie na lov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR síce vydalo 10. januára mimoriadne povolenie na lov diviačej zveri, podľa SPPK to však nestačí. Situáciu treba podľa nich riešiť razantnejšie v spolupráci so všetkými dotknutými inštitúciami a viac informovať aj samotnú verejnosť.

Odporúčame:Ministerstvo pôdohospodárstva je v kríze, tvrdí Sme rodina a ostro kritizuje Matečnú za rok 2017

Česká republika pristúpila k najprísnejším opatreniam a rozšírila vysoko rizikovú oblasť o ďalšie katastrálne územia. V nich sa musí vykonať súpis všetkých hospodárstiev s chovmi ošípaných. V neregistrovaných chovoch budú musieť do 31. januára do polnoci utratiť všetky ošípané a od 1. februára budú mať neregistrovaní chovatelia v tejto oblasti zákaz chovať ošípané.

Česi chceli povolať armádu

Česká republika dokonca zvažovala nasadenie armády, to však legislatíva nedovoľovala. Do výkonu práva poľovníctva preto po novom zasahujú policajní ostreľovači, ktorí od začiatku opatrenia odstrelili viac ako 130 kusov diviačej zveri. Oblasť nákazy je ohraničená elektrickými a pachovými ohradníkmi. Česká veterinárna správa k 16. januáru zaznamenala v okrese Zlín 191 prípadov nakazených uhynutých diviakov. Českomoravská poľovnícka komora navrhuje znížiť početný stav diviačej zveri o 70 až 80 %.

Odporúčame:Svetové ceny ovčieho mäsa a masla výrazne narástla, cukor zlacnel

Doteraz platné opatrenia pred africkým morom ošípaných chcú sprísniť aj nemeckí poľnohospodári. Žiadajú, aby bol vykonaný odstrel 70 % všetkých diviakov v Nemecku. Africký mor ošípaných nie je podľa SPPK nebezpečný pre ľudí, ale jeho výskyt by znamenal likvidáciu chovu ošípaných.
Viac k témam: Česko, Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraZdroj: Webnoviny.sk - Africký mor ošípaných sa stále nedarí potlačiť, poľovníci navrhujú zásadne znížiť počet diviakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow