30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Aleppo opúšťajú tisíce civilistov, Paríž chce schôdzu BR OSN

SITA SITA SITA  29.11.2016 29.11.2016  

Sýrska vládna armáda v uplynulých dňoch rýchlym výpadom vtrhla do severných oblastí vo východnom Aleppe a ovládla ich. BEJRÚT 29. novembra (WebNoviny.sk) - Organizácia Spojených národov registruje viac ako 16.000 presídlencov, ktorí v posledných dňoch ušli zo severosýrskeho Aleppa, kde sa sýrske vládne sily snažia ovládnuť protivládnymi povstalcami dobyté štvrte vo východnej časti tohto mesta.
Odporúčame:

Vládne sily dobyli už približne 40 percent východného Aleppa

Situácia vo východnej časti je veľmi zlá

Podľa agentúry Reuters o tom v utorok na základe prvých predbežných odhadov informoval koordinátor OSN pre humanitárnu pomoc Stephen O'Brien. O'Brien pripustil, že ak budú intenzívne boje v najbližších dňoch pokračovať, z mesta zrejme budú chcieť ujsť ďalšie tisíce ľudí. Poznamenal, že situácia vo východnej časti Aleppa je veľmi zlá: nefunguje tam žiadna nemocnica a míňajú sa zásoby potravín. O'Brien v tejto súvislosti vyjadril veľké obavy o osud civilistov a situáciu v Aleppo označil za "hlboko znepokojujúcu".
Sýrska vládna armáda v uplynulých dňoch rýchlym výpadom vtrhla do severných oblastí vo východnom Aleppe a ovládla ich. Intenzívne boje však vyvolali paniku: mnohí civilisti odtiaľ ušli do iných sektorov mesta - ovládaných buď sýrskymi vládnymi vojakmi, alebo kurdskými ozbrojencami. Časť civilistov však boje zatlačili hlbšie do územia, ktoré ešte stále ovládajú protivládni povstalci. Sýrske vládne sily kontrolujú už 12 štvrtí, čiže približne 40 percent východného Aleppa.

O Aleppo bojujú vládne sily od leta 2012

O Aleppo, najväčšie mesto a bývalú obchodnú metropolu Sýrie, bojujú vládne sily s povstalcami už od leta 2012. Porážka povstalcov v meste by predstavovala zvrat v päťročnom vojnovom konflikte. Sýrska armáda spustila spomínanú novú ofenzívu na Aleppo koncom minulého týždňa s cieľom úplne ho dobyť, pričom mu náletmi pomáha aj Rusko. Sýrsky vládnuci režim mal pred ofenzívou pod kontrolou západnú časť Aleppa.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault žiada okamžité zvolanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, aby posúdila situáciu v severosýrskom Aleppe a možnosti, ako pomôcť tamojšiemu obyvateľstvu. Vládne sily momentálne ovládajú asi 40 percent územia východného Aleppa, ktoré mali doteraz pod kontrolou protivládni povstalci.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow