24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Američania mali páchať vojnové zločiny v tajných väzniciach

SITA SITA SITA  15.11.2016 15.11.2016  

Podľa správy úradu prokuratúry ICC existuje dôvod domnievať sa, že americké sily v zmienených rokoch mučili väzňov v Afganistane, ale aj v tajných väzniciach Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Poľsku, Litve a Rumunsku, kam im údajne z Afganistanu prepravili.AMSTERDAM 15. novembra (WebNoviny.sk) - Existujú predbežné dôvody domnievať sa, že americké sily páchali v rokoch 2003-2004 v Afganistane a v tajných väzniciach inde vo svete vojnové zločiny, oznámila prokuratúra Medzinárodného trestného súdu (ICC) v holandskom Haagu. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.
Podľa správy úradu prokuratúry ICC existuje dôvod domnievať sa, že americké sily v zmienených rokoch mučili väzňov v Afganistane, ale aj v tajných väzniciach Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Poľsku, Litve a Rumunsku, kam im údajne z Afganistanu prepravili.
"Príslušníci amerických ozbrojených síl, ako sa zdá, podrobili najmenej 61 zadržaných osôb mučeniu," uviedol úrad prokuratúry. Dodal, že príslušníci CIA zrejme mučili ďalších 27 ľudí. Úrad prokuratúry, ktorý vedie Fatou Bensoudová, uviedol, že čoskoro rozhodne o tom, či bude viesť plné vyšetrovanie. Jeho výsledky by potenciálne mohli viesť k obvineniam jednotlivcov a vydaniu zatykača na nich.
Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 v USA americká armáda obsadila veľké časti Afganistanu v rámci honu na bojovníkov hnutia Taliban a teroristickej siete al-Káida, dodal Reuters.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow