27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

António Guterres zložil sľub ako nový generálny tajomník OSN

SITA SITA SITA  12.12.2016 12.12.2016  

Funkciu oficiálne prevezme 1. januára 2017 od súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý stál na čele organizácie desať rokov.NEW YORK 12. decembra (WebNoviny.sk) - Bývalý portugalský premiér António Guterres zložil v pondelok sľub ako nový generálny tajomník Organizácie Spojených národov a stal sa v poradí deviatym šéfom tejto medzinárodnej organizácie.
Funkciu oficiálne prevezme 1. januára 2017 od súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý stál na čele organizácie desať rokov. Guterres sa v sľube zaviazal vykonávať funkciu "iba z hľadiska záujmov OSN" a neprijímať inštrukcie "od žiadnej vlády ani inej inštitúcie".
"Je pre mňa hlbokou cťou, že mi členské krajiny dali dôveru," povedal Guterres po zložení sľubu. Poznamenal, že preberá funkciu v čase, keď ľudia po celom svete strácajú dôveru vo svojich predstaviteľov a inštitúcie vrátane OSN.
"Nadišiel čas obnoviť vzťahy medzi ľuďmi a ich predstaviteľmi - národnými aj medzinárodnými -, nadišiel čas, aby vedúci predstavitelia počúvali a ukázali, že im záleží na vlastných ľuďoch a na globálnej stabilite a solidarite, od ktorých sme všetci závislí," dodal.
Podľa Guterresa tiež "nadišiel čas, aby OSN urobila to isté - priznala svoje nedostatky a zmenila spôsob svojej práce". Guterres povedal, že v rámci svojho päťročného pôsobenia na čele OSN sa zameria na tri strategické oblasti, kde je potrebná zmena: budovanie a udržiavanie mieru, dosiahnutie udržateľného rozvoja a reformu vnútorného fungovania OSN.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow