19. október 2018. Kristián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Belgický súd odložil pojednávanie o vydaní piatich katalánskych politikov

 17.11.2017 17.11.2017  

BRUSEL 17. novembra (WebNoviny.sk) - Belgický súd v piatok odložil na december pojednávanie o vydaní piatich katalánskych politikov.

Ďalšie pojednávanie v decembri

Separatistický líder Carles Puigdemont a jeho štyria kolegovia si tak na rozhodnutie o svojej budúcnosti počkajú minimálne do 4. decembra. Následne budú mať k dispozícii ešte dve odvolania, takže je možné, že konečný rozsudok príde až po regionálnych voľbách.

Odporúčame:Aktualizované: Carles Puigdemont je pripravený spolupracovať, separatistické strany Katalánska vyzval k zjednoteniu

Pätica vycestovala do Belgicka po tom, ako ich Madrid po jednostrannom vyhlásení nezávislosti regiónu zbavil funkcií a obvinil zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im v Španielsku hrozí až 30 rokov väzenia.

Rajoy bude rešpektovať rozhodnutie

Ešte pred pojednávaním sa na okraji summitu lídrov členských štátov Európskej únie (EÚ) vo švédskom Göteborgu stretli premiéri Španielska a Belgicka, ktorí okrem iného diskutovali aj o situácii s vydaním piatich Kataláncov.
Belgická vláda odmieta zasiahnuť, pretože je to podľa nej na rozhodnutí nezávislého súdnictva a v podobnom duchu sa vyjadril aj premiér Charles Michel po stretnutí so svojím španielskym náprotivkom Marianom Rajoyom. Ten neskôr povedal médiám, že bude rešpektovať rozhodnutie belgických súdov nech je akékoľvek.
Katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť regiónu od Španielska 27. októbra, niekoľko týždňov po spornom referende, v ktorom sa voliči vyslovili za jeho odtrhnutie sa od krajiny. V reakcii na vyhlásenie nezávislosti španielsky premiér Mariano Rajoy zbavil katalánskych lídrov právomocí, rozpustil regionálny parlament a zvolal na 21. decembra predčasné voľby.
Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, Mariano Rajoy, referendum o nezávislosti KatalánskaZdroj: Webnoviny.sk - Belgický súd odložil pojednávanie o vydaní piatich katalánskych politikov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow