15. júl 2020. Henrich. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Boj proti byrokracii a pokračuje, chystá sa Centrálny informačný systém štátnej služby

 5.3.2018 5.3.2018  

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) - Lepšie zdieľanie dát a rozšírenie zefektívnenia fungovania Sociálnej poisťovne a Centra právnej pomoci sú eurofondové projekty, ktorými v praxi pokračuje boj proti byrokracii. Toto sú technické riešenia pre zavedenie princípu "jeden krát a dosť", ktoré prinesú nové IT projekty. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) zverejnil vyzvania na národné projekty.
Významné projekty na zníženie byrokracie, centrálne riadenie ľudských zdrojov v štátnej správe, zefektívnenie fungovania Sociálnej poisťovne a Centra právnej pomoci schválil Riadiaci výbor prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pod vedením vicepremiéra Petra Pellegriniho v decembri 2017.

Centrála riadenia ľudských zdrojov v štátnej správe

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra zverejňuje vyzvania na tri národné projekty. Ide o projekty "Centrálny informačný systém štátnej služby" (CISŠS), "Efektívny manažment údajov v prostredí Sociálnej poisťovne“ (MÚSP) a "Informačný systém Centra právnej pomoci" (IS CPP).
Cieľom CISŠS je vybudovanie nadrezortného personálno-informačného systému, ktorý bude fungovať ako centrála riadenia ľudských zdrojov v štátnej správe. Podľa úradu vicepremiéra výhody tohto projektu pre občana predstavujú hlavne centralizované a dostupné informácie o voľných pracovných miestach a výberových konaniach pre celú štátnu správu. Uchádzači a zamestnanci budú proaktívne informovaní o dôležitých personálnych informáciách.

IT podpora pre pripravovanú reformu

Projekt MÚSP zabezpečí, že Sociálna poisťovňa bude používať kvalitné a jednotné údaje získané od ostatných orgánov verejnej moci, aby tieto údaje nemuseli žiadať od fyzických alebo právnických osôb. Rovnako bude jednotný spôsob poskytovania údajov Sociálnej poisťovne platiť smerom k iným úradom a inštitúciám.
Informačný systém Centra právnej pomoci nahradí existujúce, nedostatočné riešenie a zároveň poslúži ako IT podpora pre pripravovanú reformu na posilnenie a dobudovanie kapacít v oblasti poskytovania právnej pomoci a prevencie eskalácie právnych problémov. Projekt zabezpečí nielen softvérové riešenie, ale zároveň aj IKT vybavenie jednotlivých pracovísk Centra právnej pomoci tak, aby bolo možné plnohodnotne poskytovať právnu pomoc, konzultácie a iné služby a zároveň eliminovať administratívnu záťaž pre obe zúčastnené strany. Súčasne sa pokryjú procesné zmeny súvisiace s rozšírením agendy Centra právnej pomoci o oblasť osobného bankrotu.
Zdroj: Webnoviny.sk - Boj proti byrokracii a pokračuje, chystá sa Centrálny informačný systém štátnej služby © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow