14. december 2018. Branislava, Bronislava. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Británia sa pripravuje na spory s EÚ, pridal sa Davis k ostrejšej slovnej prestrelke

 15.5.2017 15.5.2017  

LONDÝN 15. mája (WebNoviny.sk) - Británia sa pripravuje na spory s Európskou úniou ohľadom štruktúry rozhovorov o svojom odchode z bloku i budúceho postavenia európskeho súdu.
K čoraz ostrejšej slovnej prestrelke, ktorá vypukla ešte pred začiatkom samotných rokovaní, sa v nedeľu pridal britský minister pre brexit David Davis.

Vzťahy medzi Londýnom a Bruselom zhorkli

Minister vo vyjadrení pre televíziu ITV označil pozíciu EÚ, pokiaľ ide o formát rozhovorov, za "nelogickú" a povedal, že ho "trocha urazili" tvrdenia, že európske súdy sú lepšie než súdy v Spojenom kráľovstve.

Odporúčame:Ľudia ľutujúci brexit teraz prevažujú nad jeho zástancami

Vzťahy medzi Londýnom a Bruselom v posledných týždňoch zhorkli, keď si obe strany vymedzujú línie pred zložitými rokovaniami o odchode Británie z Únie, ktoré sa majú začať v júni - rok po tom, ako sa väčšina britských voličov v referende vyslovila za tzv. brexit.

Davis hovorí o spore leta

Davis kritizoval pozíciu EÚ, podľa ktorej by ešte pred rozhovormi o budúcich vzťahoch malo dôjsť k pokroku v otázkach práv občanov, hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou a finančného vyrovnania.
"Ako chcete vyriešiť otázku hranice so Severným Írskom a Írskou republikou, keď neviete, aký je náš všeobecný prístup k hraniciam, aká je colná dohoda, aká je dohoda o voľnom obchode, či potrebujete na hranici vyberať clo alebo nie?" spýtal sa Davis.
"Nemôžete rozhodnúť o jednom bez druhého, je to úplne nelogické... To bude spor tohto leta," vyhlásil.
Británia je podľa neho tiež pripravená namietať proti tomu, aby po brexite dohliadal na práva občanov Únie žijúcich v Spojenom kráľovstve Európsky súdny dvor. "Prostou pravdou je, že odchádzame, budeme mimo dosahu európskeho súdu," dodal minister.
Viac k témam: brexit, David Davis, Európska únia, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Británia sa pripravuje na spory s EÚ, pridal sa Davis k ostrejšej slovnej prestrelke © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow