15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Briti riešia historickú kauzu. Kto má právo spustiť Brexit?

SITA SITA SITA  5.12.2016 5.12.2016  

Dva roky trvajúci proces odchodu Británie z Európskej únie sa oficiálne spustí iniciovaním článku 50. Lisabonskej zmluvy. O odchode Veľkej Británie z EÚ rozhodli voliči 23. júna v referende.LONDÝN 5. decembra (WebNoviny.sk) - Britský najvyšší súd začal v pondelok prerokúvať historickú kauzu, ktorá rozhodne, kto má právomoc oficiálne spustiť proces odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie - vláda či parlament. O odchode Británie z EÚ rozhodli 23. júna v referende voliči.
Táto právna bitka bude mať veľký vplyv na rovnováhu moci medzi zákonodarným zhromaždením a exekutívou - tento problém rozjatril už aj tak existujúcu ranu, ako a či vôbec opustiť EÚ. Predseda najvyššieho súdu David Neuberger začal v pondelok štvordňové pojednávanie odsúdením "vyhrážok a urážok" namierených voči Gine Millerovej, ktorá je jednou z navrhovateliek pokúšajúcich sa presadiť, aby o iniciovaní článku 50. Lisabonskej zmluvy, ktorým sa oficiálne spustí dva roky trvajúci proces odchodu Británie z EÚ, rozhodoval parlament.
"Vyhrážanie sa a nadávanie ľuďom za to, že využili svoje základné právo obrátiť sa na súd, podkopáva základy právneho štátu," uviedol Neuberger, pričom zakázal, aby ktokoľvek zverejňoval adresy a iné osobné údaje Millerovej a ostatných navrhovateľov. Neuberger a ďalší desiati sudcovia najvyššieho súdu musia rozhodnúť o tom, či má britská premiérka Theresa Mayová právo článok 50 iniciovať. Tá má v pláne urobiť tak do konca mája.
Finančníčka Gina Millerová a skupina navrhovateľov sa po júnovom referende obrátili na vrchný súd v Londýne s námietkou, že odchod Británie z EÚ bude znamenať odňatie niektorých z ich práv vrátane práva na slobodu pohybu v rámci Únie, k čomu by nemalo dôjsť bez súhlasu parlamentu.
Súd ich námietke vyhovel a v novembri rozhodol, že o oficiálnom začatí procesu odlučovania Británie od EÚ musí rozhodnúť parlament. Proti tomuto rozhodnutiu sa na najvyšší súd odvolala práve britská premiérka Theresa Mayová.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow