25. október 2020. Aurel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Budú veterinári nútení operovať zvieratá bez anestézie?

SITA SITA SITA  25.11.2016 25.11.2016  

Poslanec Zsolt Simon upozorňuje na novelu zákona liekoch, ktorú vládna koalícia zmenila na októbrovej schôdzi.BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Operácie psov a mačiek majú robiť od januára podľa nezaradeného poslanca NR SR Zsolta Simona bez anestézie. Spôsobí to novela zákona o liekoch, ktorú vládna koalícia zmenila na októbrovej schôdzi. Tá vypustila možnosť, aby sa veterinári legálne mohli dostať k humánnym liekom.

Ten istý liek ako pre človeka

Ako povedal Simon, veterinári budú musieť operovať bez umŕtvenia, čo je týranie zvierat a v tom prípade ide o trestný čin. Zdôraznil, že veterinári si nekúpia lieky ani od distribútora, ani lekára, jedine od držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku. Ten však nemusí mať sklad na území Slovenska.
Simon upozornil, že humánne lieky sa využívajú pri liečení psov, mačiek, ale aj dobytka. "Je to ten istý liek, ako sa používa pri ľuďoch. Majú veterinári týrať zvieratá? Doteraz bolo tolerované, že mohli na veterinárny predpis v lekárni vybrať lieky. Bolo to zakázané, ale tolerované. Nehrozil za to trest. Po novom však bude," zdôraznil Simon.

Simon vyzýva vládu k náprave

Veterinári sú podľa Simona nútení, aby dovážali lieky zo zahraničia. Nejde však len o lieky na uspávanie, ale aj napríklad očnú masť, ktorá je pre psa a mačku rovnaká ako pre človeka.
"Ide aj o antibiotiká, roztoky na čistenie rán," upozornil Simon, ktorý kvituje snahu vlády na zamedzenie reexportu liekov, ale vytvorila tým obrovský problém pre chovateľov zvierat. "Vyzývam vládu, aby v skrátenej lehote predložila zmenu zákona a aby napravila svoju chybu," dodal.
Novela zákona o liekoch sa týka liekov, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia. Zodpovednosť za dostupnosť daného lieku sa podľa novely presúva na držiteľa registrácie kategorizovaného lieku. Ten má zákonnú právomoc usmerňovať distribučnú cestu lieku až po jeho výdaj v lekárni. Novela nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow