20. január 2019. Dalibor. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Byrokratické nezmysly roka? Z týchto podnikateľov bolí hlava

SITA  30.12.2016 30.12.2016  

Podnikatelia na Slovensku musia kontrolovať, či zamestnanci ich dodávateľov nepracujú načierno. Toto opatrenie si vyslúžilo titul Byrokratický nezmysel roka.BRATISLAVA 30. decembra (WebNoviny.sk) - Najväčším byrokratickým nezmyslom tohto roka je povinnosť podnikateľov overovať, či zamestnanci ich dodávateľov náhodou nepracujú načierno, hoci overovanie všetkých skutočností, ktoré definujú nelegálnu prácu, je prakticky nemožné.
Vyplýva to z on-line hlasovania Združenia mladých podnikateľov Slovenska, v ktorom bolo podnikateľmi nominovaných celkovo 49 opatrení. Hlasovanie, ktorého odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska, sa uskutočnilo počas decembra a zapojilo sa doň 1 151 respondentov.

Druhé miesto sa týka zákona o odpadoch

Druhým najväčším byrokratickým nezmyslom roka sa podľa tohto hlasovania stala povinnosť vyplývajúca z nového zákona o odpadoch. "Podľa tohto zákona sa v roku 2016 stala väčšina podnikateľov výrobcom obalových či neobalových výrobkov, aj keď v skutočnosti nič nevyrábajú," píše v tlačovej správe Združenie mladých podnikateľov Slovenska.
Ak napríklad dajú svojim zákazníkom na tovar vrecko, musia sa registrovať na ministerstve životného prostredia v registri výrobcov obalov a splniť si množstvo ďalších povinností.

Bronz za platby pri zmene sídla spoločnosti

Na tretej priečke sa umiestnili zvláštnosti platieb pri zmene sídla spoločnosti na rôznych úradoch. Kým totiž napríklad v obchodnom registri za zmenu sídla podnikateľ zaplatí na poplatkoch 33 eur, podobný úkon v registri Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny napríklad v prípade personálnych agentúr môže stáť až 500 eur.
"Anketa Byrokratický nezmysel aj v tomto roku ukázala, že na Slovensku stále existuje množstvo nezmyselných, nereálnych, zbytočných, či navzájom si odporujúcich povinností," komentoval výsledky hlasovania prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec. Ako dodal, vo finálovej desiatke sa zároveň ukázalo viacero problémov, ktoré sú širšie. "Či už ide o problematiku nového zákona o odpadoch, či problémy v legislatíve týkajúcej sa nelegálneho zamestnávania," dodal.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow