24. január 2019. Timotej. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Carles Puidgemont vyhral voľby, vstup do Španielska mu znemožní vláda

 23.1.2018 23.1.2018  

MADRID 23. januára (WebNoviny.sk) - Španielske orgány spravia všetko, čo je v ich silách pre to, aby zatkli zosadeného katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta, ak sa pokúsi prekročiť hranice Španielska.
V utorok to vyhlásil španielsky minister vnútra Juan Ignacio Zoido. Reagoval tak na Puigdemontove vyhlásenie, že sa plánuje do Barcelony, hlavného mesta španielskeho regiónu Katalánsko, vrátiť.

Puigdemont vo voľbách vyhral

Puigdemont by sa podľa výsledkov katalánskych regionálnych volieb mal stať opäť katalánskym prezidentom. Jeho strana vo voľbách totiž zvíťazila, a to aj napriek tomu, že španielsky premiér Mariano Rajoy vyhlásil voľby naopak s tým zámerom, aby Puigdemonta odstavil.

Odporúčame:Carles Puigdemont sa opäť stane prezidentom Katalánska, dohodli sa na tom separatistické strany

"Máme veľké obavy, pretože pri takomto type človeka nikdy neviete, čo urobí," vyhlásil v utorok španielsky minister vnútra, pričom nekonkretizoval, akým typom človeka podľa neho Puigdemont je. "Zvažujeme všetky možnosti, musíme zabezpečiť, aby sa mu nepodarilo vstúpiť (na územie Španielska - pozn. SITA) ani v prípade, že bude v kufri auta," vyhlásil Zoido.

Kodaňský najvyšší súd ho odmietol zatknúť

Puigdemont je v pondelok a utorok na návšteve Kodane, pričom španielska vláda žiadala španielsky Najvyšší súd, aby naňho vydal medzinárodný zatykač a mohla ho tak v Kodani zatknúť. Najvyšší súd však medzinárodný zatykač vydať odmietol.
Puigdemont v októbri ušiel do Bruselu, aby sa vyhol zatknutiu španielskymi orgánmi. Španielsko totiž označilo za protiprávne októbrové referendum o nezávislosti Katalánska, zosadilo dovtedajšiu katalánsku vládu, rozpustilo katalánsky parlament a pozatýkalo takmer všetkých čelných predstaviteľov tohto regiónu, okrem tých, ktorí podobne ako Puigdemont odcestovali do Belgicka.
Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, ŠpanielskoZdroj: Webnoviny.sk - Carles Puidgemont vyhral voľby, vstup do Španielska mu znemožní vláda © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow