18. január 2021. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Čechom, ktorí bojovali spolu s Kurdmi, hrozia vysoké tresty

SITA SITA SITA  18.11.2016 18.11.2016  

Miroslav Farkaš a Markéta Všelichová čelia v tureckom väzení obvineniam z príslušnosti k teroristickej organizácii.PRAHA/ANKARA 18. novembra (WebNoviny.sk) - Zadržanie dvoch Čechov na tureckých hraniciach a ich obvinenie z príslušnosti k teroristickej organizácii potvrdilo, že Turecko sa rozhodlo zakročiť proti sýrskym kurdským Oddielom ľudovej sebaobrany (YPG), aj keď sú títo bojovníci hlavnými spojencami USA v boji proti tzv. Islamskému štátu (IS) v Sýrii.
Napísal to v piatok webový spravodajský server Novinky.cz, ktorý doplnil, že podľa rezortu diplomacie ČR hrozia dvojici Čechov vysoké tresty. Správu o zadržaní týchto spolupracovníkov YPG zverejnili vo štvrtok turecké noviny Daily Sabah.
Odporúčame:

V Turecku zadržali dvoch Čechov pôsobiacich v kurdských YPG

Hovorkyňa českého ministerstva zahraničných vecí Michaela Lagronová potvrdila vo štvrtok identitu oboch zadržaných s tým, že ide o Miroslava Farkaša a Markétu Všelichovú. V tureckom väzení čelia obvineniam z príslušnosti k teroristickej organizácii. "Hrozia im vysoké tresty," doplnila dnes Lagronová.
Farkaš je známy pod bojovým menom Serxwebun Botan. Údajne mal pôsobiť ako ostreľovač. Všelichová je známa pod bojovým menom Zelane Botan. Údajne má na starosti logistiku a zdravotné služby a tiež koordinuje príchod nových dobrovoľníkov z Európy do Sýrie. Podľa tureckých médií obaja zadržaní vypovedali, že absolvovali výcvik v radoch nemeckých špeciálnych síl a vo francúzskej cudzineckej légii.
Americkí vojaci v Sýrii bojujú po boku príslušníkov kurdských YPG. Okrem Kurdov v týchto oddieloch pôsobia tiež zahraniční vojaci, často dobrovoľníci, napísali Novinky.cz. Podľa bývalého analytika Pentagónu Philipa Lockhausa pôsobí v radoch YPG približne sto cudzincov vrátane Američanov, Britov či Nemcov.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow