24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Clintonová za neúspech v prezidentských voľbách viní FBI

SITA SITA SITA  13.11.2016 13.11.2016  

Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey oznámil členom Kongresu, že vyšetrovatelia sa budú znova zaoberať jej e-mailovou komunikáciou z čias, keď bola ministerkou zahraničných vecí. WASHINGTON 13. novembra (WebNoviny.sk) - Kandidátka demokratov vo voľbách prezidenta USA Hillary Clintonová pripisuje vinu za svoj volebný neúspech snahám FBI oživiť počas predvolebnej kampane vyšetrovanie jej e-mailových účtov. Clintonová to uviedla počas konferenčného hovoru s najväčšími darcami Demokratickej strany, informovala agentúra AP.

Svoju kampaň považuje za úspešnnejšiu

Hillary Clintonová vyhlásila, že v kampani bola úspešnejšia ako republikán Donald Trump do 28. októbra, keď riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey oznámil členom Kongresu, že vyšetrovatelia sa budú znova zaoberať jej e-mailovou komunikáciou z čias, keď bola ministerkou zahraničných vecí. Comey to zdôvodnil tým, že sa objavili ďalšie správy, ktoré by mohli obsahovať informácie podliehajúce utajeniu. FBI sa k nim mala dostať v rámci vyšetrovania sexuálneho škandálu bývalého kongresmana Anthonyho Weinera.
Následne, dva dni pred prezidentskými voľbami, Comey oznámil, že nové e-maily nemenia postoj FBI v kauze, čo de facto znamenalo, že Clintonová by nemala čeliť trestnému stíhaniu v kauze zaobchádzania s utajovanými informáciami. Trumpov štáb a Trumpovi republikánski priaznivci však e-mailovú kauzu v kampani využili, spochybnili Clintonovú i závery skúmania nových mailov.

Poradcovia Clintonovej sa nepovažujú za vinných

K záveru, že vinu na neúspechu nesie FBI, dospela aj šéfka analytického centra Clintonovej tímu Navin Nayaková, ktorá pred niekoľkými dňami v e-maili vedeniu štábu napísala, že druhé vyhlásenie Comeyho vo veci Clintonovej elektronickej pošty pomohlo jej oponentovi. "Myslíme si, že tieto voľby sme prehrali minulý týždeň. Comeyho list do (kongresových) výborov 11 dní pred voľbami znížil našu účasť (voličov) a zbavil nás kľúčovej podpory v radoch vzdelaných belošských voličov, najmä na predmestiach," uvádza sa vo Nayakovej liste.
Magazín Politico pred tým napísal, že hlavní poradcovia Clintonovej sa nepovažujú za vinných za jej porážku. Tvrdia, že ich plán získať pre Clintonovú belošské vzdelané obyvateľstvo a španielsky hovoriacich voličov fungoval do obnovenia vyšetrovania e-mailovej korešpondencie demokratickej kandidátky. Potom časť Clintonovej potenciálnych voličov prešla k Trumpovi a podporiť nadšenie Afroameričanov a Hispáncov už nebolo možné.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow