19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Danko chystá ďalší návrh, niektoré strany by mohli zaniknúť

SITA  4.1.2017 4.1.2017  

Predseda parlamentu Andrej Danko chce navrhnúť, aby strana, ktorá nebude zaregistrovaná minimálne rok pred voľbami, nemohla kandidovať v parlamentných voľbách.
BRATISLAVA 4. januára (WebNoviny.sk) – Politické strany, ktoré chcú kandidovať do parlamentných volieb, by podľa predsedu SNS Andreja Danka mali mať stanovený minimálny počet členov.
S takýmto návrhom sa v roku 2017 chystajú prísť národniari do parlamentu. Danko avizuje, že pôjde o veľkú novelu zákona o politických stranách. V lete hovoril, že minimálny počet členov strany by mal byť stanovený na 500, teraz o presnom čísle nehovoril. Ako povedal Danko v rozhovore pre agentúru SITA, každá strana musí mať svoje štruktúry a hierarchia ich musí rešpektovať.
Danko tak ako pri rokovacom poriadku poukazuje, že určitý počet členov je pre strany stanovený v niektorých štátoch. "Aj lídri niektorých opozičných strán sa s stotožňujú s tým, že ak je strana zaregistrovaná, rok pred voľbami by nemala meniť názov. Ak je raz zaregistrovaná, nemala by meniť hodnoty. Ak strana nebude zaregistrovaná minimálne rok pred voľbami, nebude môcť kandidovať v parlamentných voľbách," avizuje ďalšie zmeny Danko.
SNS je podľa Danka za sprísnenie kontroly fungovania strán aj s cieľom ich výmazu z registra strán. "Som za transparentné nakladanie s peniazmi. Strana by mala dokázať zdokladovať, že vytvára právo združovania pre občanov a umožňuje členstvo záujemcom. V zákone musia byť pre strany definované mechanizmy. Snem predsa nemôže tvoriť predseda a traja členovia," zdôraznil. S tým, že je aj za vytvorenie kontrolných komisií a tým chce donútiť strany k určitému počtu členov. "Strana, ktorá má celoslovenské pôsobenie, musí mať niektoré mechanizmy a pravidlá. Keď ich nebude mať, nebude môcť kandidovať do parlamentu. To všade vo svete funguje," dodal Danko.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow