28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Danko: Prezident porušil džentlmenskú dohodu s koalíciou

SITA  17.12.2016 17.12.2016  

Existenciu dohody s prezidentom pre agentúru SITA potvrdil aj predseda Most-Híd Béla Bugár.BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska podľa predsedu parlamentu Andreja Danka porušil džentlmenskú dohodu s koalíciou, podľa ktorej mal niektorých kandidátov vymenovať za ústavných sudcov. Koalícia sa za zaviazala, že pripraví návrh zákona, podľa ktorého by aj prezident SR mohol navrhovať ústavných sudcov.
Danko to povedal v rozhovore pre agentúru SITA. "Do štátnych pozícií sa dostávajú ľudia, ktorí neboli líznutí politikou. Politická skúsenosť chýba aj Kiskovi. Keby prešiel tortúrou straníckosti, netrúfol by si nevymenovať ústavných sudcov," povedal Danko.
Existenciu dohody s prezidentom pre agentúru SITA potvrdil aj predseda Most-Híd Béla Bugár. "Mali sme určitú dohodu. Keby bola akceptovaná, dnes by bol na stole zákon, ktorý by riešil voľbu ústavných sudcov kombinovaným spôsobom. Zároveň by rozšíril počet ústavných sudcov," povedal Bugár. Sudcov by podľa neho navrhovala NR SR, prezident SR a Najvyšší súd SR.
Odporúčame:

Predsedníčka ústavného súdu nevyhovie prezidentovi Kiskovi

Prezident Kiska odvolaním sudkýň neporušil ich práva

"Na budúci rok už mohla byť iná situácia. Keď sa však niekto zaštorcuje, tak je to potom napätie a to je zle," vyhlásil s tým, že v prípade dodržania dohody by sa vyhlo súčasným problémom s vymenovaním ústavných sudcov. "Teraz musíme počkať na to, čo povie Benátska komisia. Tá nemôže síce nič prikázať, ale je dôležité, čo povie," dodal.
Prezident Andrej Kiska naposledy nevymenoval z pätice Eva Fulcová, Miroslav Ďuriš, Juraj Sopoliga, Mojmír Mamojka a Jana Laššáková žiadneho kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR. "Zistil som, že existujú závažné dôvody na nevymenovanie týchto kandidátov za sudcov," vyhlásil vtedy prezident. Predseda parlamentu Andrej Danko požiadal v auguste tohto roka Kisku aby prehodnotil svoje rozhodnutia o nevymenovaní ústavných sudcov, ten však na svojom rozhodnutí trvá. Traja kandidáti - Eva Fulcova, Juraj Sopoliga a Miroslav Ďuriš, podali v septembri na ústavnom súde na Kisku sťažnosť.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow