19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Deklarácia vlády o amnestiách je podľa Krajniaka pokrytecká

SITA SITA SITA  3.12.2016 3.12.2016  

"Buď niečo s nezákonnými amnestiami chceme robiť, alebo ich chceme zamiesť pod koberec. Toto je zametenie, ktoré nič nerieši," vyhlásil o navrhovanej deklarácii Milan Krajniak.
BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Vládou navrhovaná Deklarácia NR SR o amnestiách z roku 1998 je podľa podpredsedu hnutia Sme rodina pokrytecká. Ako povedal Milan Krajniak dnes pre agentúru SITA, deklarácia totiž nič nerieši.
"Buď niečo s nezákonnými amnestiami chceme robiť, alebo ich chceme zamiesť pod koberec. Toto je zametenie, ktoré nič nerieši," vyhlásil.
Odporúčame:

Vláda podľa KDH uhýba morálnej povinnosti zrušiť amnestie

Fico predložil návrh deklarácie k Mečiarovým amnestiám

Mečiarovi privatizéri by mohli zhohatnúť, ide o milióny

Kiska žiada o diskusiu k zrušeniu Mečiarových amnestií

Zrušenie Mečiarových amnestií nie je podľa Číža právne možné

Matejka: HZDS nemalo nič spoločné s únosom Kováča ml.

Návrhom Deklarácie NR SR o amnestiách z roku 1998, ktorý v stredu schválila vláda, sa bude parlament zaoberať v utorok o 9:00. Na návrh poslanca opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondreja Dostála parlament spojí rozpravu k tomuto návrhu s opozičným návrhom ústavného zákona, ktorým by sa amnestie Vladimíra Mečiara zrušili. Podľa návrhu Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998, ktorú v stredu na rokovanie vlády predložil premiér Robert Fico, slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny 31. augusta 1995.
Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta. Na návrh vlády by mal parlament prijať text, v ktorom sa uvádza, že parlament odsudzuje zavlečenie občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky. Tiež odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov, uvádza sa v návrhu.
Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča. V parlamente návrhy na ich zrušenie nikdy nenašli dostatočnú podporu.
Aktuálne je v parlamente ústavný návrh zákona z dielne opozičných poslancov, ktorý predkladá Ján Budaj. Prezident Andrej Kiska preto minulý týždeň listom požiadal poslancov o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách. Smer-SD opakovane deklaroval postoj, že Mečiarove amnestie boli nemorálne, ale zastupujúci prezident mal právo udeliť ich. Robert Fico v minulosti prezentoval názor, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow