24. január 2019. Timotej. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Desaťeurový poplatok za cirkevný sobáš sa zruší, avizuje minister Kaliňák

 22.1.2018 22.1.2018  

BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) - Desaťeurový poplatok za cirkevný sobáš sa zruší. Na pondelňajšom stretnutí v Bratislave sa na tom dohodli podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák so signatármi petície Fóra kresťanských inštitúcii.
Agentúru SITA o výsledku stretnutia informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Andrea Dobiášová. Zákon o správnych poplatkoch sa zmení cez poslanecký návrh iného zákona, ktorý má Ministerstvo vnútra SR v druhom čítaní už na najbližšej schôdzi Národnej rady SR.

Poplatky za cirkevné sobáše

Kaliňák prijal delegáciu Fóra kresťanských inštitúcií a platformy CitizenGO, aby spolu prediskutovali problém nových poplatkov za cirkevné sobáše.
„Napriek tomu, že tá suma nie je vysoká, ide o princíp. Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu - vznik rodín, v žiadnom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný, alebo cirkevný. Aj keď sme chápali určité dôvody, ktoré viedli predkladateľov tohto poplatku, myslíme si, že je správne, aby tieto veci boli rovnocenné. Po dohode s predstaviteľmi Fóra kresťanských inštitúcií sme sa rozhodli ísť cestou, aby sa zo zákona tento poplatok vypustil,“ cituje tlačová správa Roberta Kaliňáka s tým, že ľudia, ktorí sa rozhodnú zosobášiť v kostole, by nemali byť znevýhodnení.
„Musím povedať, že sme sa na ministerstve stretli s veľkou ústretovosťou," cituje ďalej tlačová správa reakciu Miriam Kuzárovej z platformy CitizenGO.

ZMOS reflektovalo na požiadavky matrikárov

Ročne sa na Slovensku uzavrie 26 000 sobášov, z toho 12 000 je cirkevných. Poplatok sa do platnosti dostal cez zákon e-governmente realizovaný Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a do novely bol vložený na základe pripomienky Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
ZMOS reflektovalo na požiadavky matrikárov. Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré zastupuje 60 členských organizácií, však tento poplatok vnímalo ako diskriminačný a následne spustilo petíciu, ktorú v priebehu niekoľkých dní podpísalo takmer 20-tisíc ľudí.
Viac k témam: cirkevný sobáš, Fórum kresťanských inštitúcií, ministerstvo vnútra SR, platforma CitizenGO, počet sobášov, Robert Kaliňák, ZMOS Združenie miest a obcí SlovenskaZdroj: Webnoviny.sk - Desaťeurový poplatok za cirkevný sobáš sa zruší, avizuje minister Kaliňák © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow