24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Desaťtisíce Poliakov demonštrovali proti rušeniu gymnázií

SITA SITA SITA  19.11.2016 19.11.2016  

Učitelia vyjadrovali obavy zo straty zamestnania a upozorňovali, že v prípade uskutočnenia vládneho zámeru bude potrebné narýchlo zostavovať nové učebné osnovy.VARŠAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) - Desasťtisíce poľských učiteľov a rodičov demonštrovali v sobotu proti zámeru vyradiť v krajine zo systému škôl gymnáziá, ktoré v súčasnosti slúžia študentom vo veku 12-16 rokov.
Protest v centre Varšavy, ktorý zorganizoval odborový zväz pedagógov, bol ďalším verejným prejavom nespokojnosti Poliakov s politikou vlády konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), uviedla agentúra AP.
Podľa návrhu ministerstva školstva sa má na budúci rok začať s postupným rušením gymnázií, keďže úroveň výučby je hodnotená ako nedostatočná. Tieto trojročné stredné školy majú v Poľsku zaniknúť v rámci plánovaného návratu k pôvodnému systému spred roka 1999, tvorenému osemročnými základnými a štvorročnými strednými školami.
Organizátori uviedli, že na dnešnej demonštrácii sa zúčastnilo približne 50.000 ľudí. Učitelia vyjadrovali obavy zo straty zamestnania a upozorňovali, že v prípade uskutočnenia vládneho zámeru bude potrebné narýchlo zostavovať nové učebné osnovy.
Varšava bola za posledný rok opakovane dejiskom masových protestov proti krokom vládnucich konzervatívcov, a to najmä tých, ktoré podľa kritikov ohrozujú fungovanie Poľska ako právneho štátu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow