16. október 2018. Vladimíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Dôchodcovia môžu mať pri práci na dohodu rovnakú odvodovú výnimku ako študenti

 17.10.2017 17.10.2017  

BRATISLAVA 17. októbra (WebNoviny.sk) - Príjmy penzistov z dohôd do sumy 200 eur mesačne majú byť od júla budúceho roka oslobodené od odvodov.
Dôchodcovia tak majú mať pri práci na dohodu nárok na rovnakú odvodovú výnimku, ako majú v súčasnosti študenti stredných a vysokých škôl. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý v parlamentnej rozprave k vládnej novele zákona o sociálnom poistení podala poslankyňa NR SR za stranu Most-Híd Irén Sárközy.

Jedna dohoda bude mať výnimku

Penzista si pritom bude môcť vybrať mesačne len jednu dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti, na ktorú si uplatní výnimku z platenia odvodov z príjmu do výšky 200 eur.
Najviac si pritom polepší poberateľ predčasnej starobnej penzie. Kým v súčasnosti nemôže mať žiadny príjem z dohody, po novom bude môcť na dohodu zarobiť do 200 eur mesačne bez toho, aby mu Sociálna poisťovňa pozastavila vyplácanie predčasnej penzie.

Odporúčame:Priemerný starobný dôchodok na Slovensku stúpol

Od budúceho roka sa budú dôchodky na Slovensku podľa navrhovanej novely zákona zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu. Ide o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov.
Ak by však suma zvýšenia dôchodku určená na základe dôchodcovskej inflácie bola nižšia ako pevná suma určená ako 2 % z priemernej výšky príslušného druhu dôchodku k 30. júnu tohto roka, dôchodok sa zvýši o pevnú sumu.
Táto pevná suma pri starobných dôchodkoch budúci rok dosiahne 8,40 eura. Schválený mechanizmus založený na garancii minimálnej sumy zvyšovania dôchodkov sa bude uplatňovať na Slovensku len najbližšie štyri roky. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v utorok schválila Národná rada SR.

Dôchodcovská inflácia sa netýka všetkých

Zvýšenie dôchodku o tzv. dôchodcovskú infláciu sa bude budúci rok týkať len pár tisíc dôchodcov. Pôjde o tých starobných penzistov, ktorých dôchodok presahuje 1 050 eur. Starobné dôchodky sa totiž budú individuálne zvyšovať o dôchodcovskú infláciu len vtedy, ak suma zvýšenia vypočítaná percentuálne z konkrétneho dôchodku bude vyššia ako pevná suma zvýšenia penzie v hodnote 8,40 eura.

Odporúčame:Sociálna poisťovňa vypláca čoraz viac penzistov, počet predčasných starobných dôchodkov klesol

Keďže medziročná dôchodcovská inflácia za prvý polrok tohto roka podľa Štatistického úradu SR dosiahla 0,8 %, len pri starobných penziách vyšších ako 1 050 eur bude suma zvýšenia dôchodku určená percentuálne vyššia ako 8,40 eura. Ku koncu júna tohto roka pritom evidovala Sociálna poisťovňa 4 181 starobných dôchodcov, ktorí mali starobný dôchodok nad 1 000 eur.
Krátko po 19:00 predsedajúca schôdze Lucia Nicholsonová ukončila piaty rokovací deň 21. schôdze parlamentu. Poslanci budú v rozprave k novele zákona o sociálnom poistení pokračovať v stredu od 09:00.
Viac k témam: dôchodcovia, dôchodcovská inflácia, dohoda o vykonaní práce, ekonomika, odvodyZdroj: Webnoviny.sk - style="text-decoration: underline">Dôchodcovia môžu mať pri práci na dohodu rovnakú odvodovú výnimku ako študenti © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow