30. október 2020. Šimon/Šimona. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Dostavba štadióna vo Vranove presiahla 1,5 milióna eur

SITA SITA SITA  24.11.2016 24.11.2016  

Nový zimný štadión vo Vranove nad Topľou má kapacitu 500 miest na sedenie a 150 na státie. S jeho ostrou prevádzkou plánujú začať už na budúci týždeň.VRANOV n/TOPĽOU 24. novembra (WebNoviny.sk) – Práce na dostavbe zimného štadióna vo Vranove nad Topľou finišujú. S jeho ostrou prevádzkou plánujú začať už na budúci týždeň. Rozostavanú stavbu štadióna dokončili v priebehu pol roka. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol zástupca investora Jiří Zeman.
Mestský krytý štadión začali stavať v roku 2008 na mieste pôvodného otvoreného klziska. Namiesto plánovaných 3,5 milióna eur však preinvestovalo bývalé vedenie mesta iba dva milióny a na ďalšiu dostavbu nemalo peniaze. Zimný štadión tak ostal rozostavaný. Po niekoľkých nevydarených pokusoch o dohodu s investormi mestské zastupiteľstvo vo Vranove nad Topľou v marci tohto roka odsúhlasilo investíciu vranovskej spoločnosti DEJ Invest, s.r.o., ktorá od mája v rámci dostavby preinvestovala na štadióne vyše 1,5 milióna eur.
"Ukázalo sa, že bolo dobrým rozhodnutím mesta dohodnúť sa s investorom, že dokončí náš zimný štadión, pretože nebolo v našich silách získať takúto veľkú investíciu. Okrem toho, že sa zimný štadión dokončí, tak sa začne v našom meste hrať aj hokej. Je to teda nový šport, ktorý pribudne do nášho mesta," povedal primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan.

Vranov baží po hokeji

Zeman uviedol, že z pôvodnej haly ostala iba konštrukcia. Ostatné veci vrátane kanalizácie, elektriny, kúrenia, vody buď vymenili, alebo sú úplne nové. Na chladenie využívajú bezčpavkovú technolológiu. Odpadové teplo je zase využívané na kúrenie. K dispozícii je aj moderná, elektrická rolba. Zo štyroch šatní, ktoré boli v pôvodnom projekte, urobili osem. Štadión má kapacitu 500 miest na sedenie a 150 na státie.
Investor podľa zmluvy s mestom bude štadión prevádzkovať 15 rokov. Na základe koncesnej zmluvy sa firma zaviazala ročne prispieť na prevádzku minimálne sumou 110-tisíc, mesto bude spoločnosti platiť za prevádzku 150-tisíc eur. "V tejto čiastke je zohľadnená investícia, ktorá nebola malá na dokončenie tohto štadióna, ale touto čiastkou bude aj mesto garantovať, že sa hokej vo Vranove bude rozvíjať," povedal Ragan.
Mesto bude na základe zmluvy môcť štadión využívať aj na vlastné účely vrátane verejného korčuľovania. Ako informoval zástupca investora, týždenne bude pre verejnosť určených zhruba deväť až 10 hodín, prevažne počas víkendov. Vstupné bude symbolické euro.

Ľad počas celého roka

Multifunkčná hala má slúžiť aj na ďalšie športové a kultúrno-spoločenské akcie. Ľadová plocha sa však roztápať nebude a má byť k dispozícii počas celého roka.
"Tých štadiónov, ktoré fungujú celoročne nie je veľa. Chceli sme byť iní, a tak sme zvolili takú technológiu, aby vydržala celoročne. Veríme tomu, že deti by mali korčuľovať celý rok," uviedol Zeman. Pri zimnom štadióne vznikol aj nový hokejový klub Vranov Bulls (Vranovskí býci), v ktorom chcú pracovať s hokejovou mládežou. Tréneri už urobili nábor na školách, kde sa im prihlásilo 120 žiakov. Školy chcú v spolupráci s generálnym sponzorom vybaviť 50 kusmi výstrojov. "Nejde nám o to vychovať hráča NHL, ale aby deti športovali a mali k tomu vzťah," uviedol Zeman.
S výchovou mladých hokejistov by klubu mal pomáhať aj úspešný slovenský tréner Július Šupler. "Rád pomôžem a pripojím sa radou a konzultáciou, aby tu tréneri dobre viedli tréningový proces," povedal Šupler, ktorého nová hala očarila.
"Je to stánok, ktorý má parametre viac ako nadštandardu v Európe, možno vo svete. Perfektný ľad, úpravňa vody, chladiaca technika so svetovými parametrami. Ani v Kanade nebýva zvykom, aby v takejto tréningovej hale bolo urobené hľadisko," vymenoval pozitíva haly skúsený odborník. Po ukončení kolaudácie by prvou oficiálnou akciou na novom štadióne mala byť v sobotu 3. decembra oslava Mikuláša pre deti.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow