30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Dubovcová vo funkcii končí, poslanci hľadajú náhradu

SITA  27.1.2017 27.1.2017  

Verejného ochrancu práv volí Národná rada SR na obdobie piatich rokov. Funkčné obdobie súčasnej ombudsmanky Jany Dubovcovej sa končí 28. marca.BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR predložili v určenom termíne tri návrhy kandidátov na voľbu verejného ochrancu práv. Poslanci NR SR za Most-Híd navrhli profesorku Máriu Patakyovú, poslanci za OĽaNO-NOVA a SaS navrhli aktivistku za ľudské práva Janku Šipošovú a poslanci za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS) navrhli aktivistu Antona Čulena. Agentúru SITA o tom informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR.
O splnení podmienok týchto troch kandidátov na post ombudsmana rozhodne Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny. Voľba verejného ochranu práv sa uskutoční na 12. schôdzi NR SR 8. februára.

Vyberajú z troch kandidátov

Súčasnú ombudsmanku Janu Dubovcovú by mala vo funkcii verejnej ochrankyne práv nahradiť podľa strany Most-Híd profesorka Mária Patakyová, ktorá, ako sa uvádza v návrhu, je uznávanou odborníčkou a autoritou v oblasti práva s dlhoročnými skúsenosťami doma i v zahraničí.
V súčasnosti pôsobí ako prorektorka Univerzity Komenského v Bratislave pre legislatívu. V oblasti ľudských práv pôsobí ako zástupca Univerzity Komenského v Európskom medziuniverzitnom centre, prostredníctvom ktorého sa realizuje študijný program zameraný na ľudské práva a demokratizáciu.
Kandidátku Janku Šípošovú, ktorú za ombudsmanku navrhujú OĽaNO-NOVA a SaS, označujú za erudovanú odborníčku a dlhoročnú aktivistku v oblasti ľudských práv, osobitne obetí trestných činov, násilia a prenasledovania.
Kandidáta Antona Čulena, ktorého s podporou nezávislého poslanca NR SR Petra Marčeka navrhujú za ombudsmana poslanci za ĽSNS, označili za verejne známeho aktivistu, ktorý sa angažuje v prospech sociálnych a náboženských práv občanov SR.

Ombudsman nesmie byť členom politickej strany

Za verejného ochrancu práv možno zvoliť občana Slovenskej republiky, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať.
Ďalej nie je členom politickej strany ani politického hnutia, má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a súhlasí s voľbou za verejného ochrancu práv. Je nezávislým orgánom, ktorý v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom chráni základné práva a slobody fyzických a právnických osôb.
Verejného ochrancu práv volí Národná rada SR na obdobie piatich rokov z kandidátov, ktorých jej navrhne najmenej 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Funkčné obdobie súčasnej verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej sa končí 28. marca. Ombudsmankou bola od 28. marca 2012. Poslanci NR SR ju do funkcie zvolili 13. decembra 2011.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow