22. október 2020. Sergej. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Egyptský odvolací súd zrušil Mursímu doživotný trest väzenia

SITA SITA SITA  22.11.2016 22.11.2016  

Bývalý prezident a jeho prívrženci sú terčom represií od júla 2013, keď Mursího zosadila egyptská armáda na čele s generálom Abdalom Fattáhom Sísím, ktorý sa medzičasom stal hlavou štátu. KÁHIRA 22. novembra (WebNoviny.sk) - Egyptský odvolací súd zrušil v pondelok ďalší rozsudok nad bývalým islamistickým prezidentom Muhammadom Mursím, ktorý bol v tomto prípade odsúdený na doživotie za špionáž v prospech zahraničných organizácií a cudzích štátov. Informovala o tom spravodajská spoločnosť BBC.

Verdikt sa týka aj ďalších spoluobžalovaných

Rovnaký verdikt vyniesol aj v prípade iných bývalých vysokopostavených členov organizácie Moslimského bratstvo, ktorí boli spolu s Mursím obžalovaní a odsúdení za špionáž v prospech palestínskeho hnutia Hamas, libanonského šiitského hnutia Hizballáh a Iránu. Bývalý prezident a jeho prívrženci sú terčom represií od júla 2013, keď Mursího zosadila egyptská armáda na čele s generálom Abdalom Fattáhom Sísím, ktorý sa medzičasom stal hlavou štátu.
Voči zosadenému islamistickému vedeniu krajiny sa viedlo viacero vyšetrovaní, pričom padli aj verdikty súdov, a to vrátane rozsudkov smrti.
Za špionáž Mursího odsúdili v júni 2015. Podľa egyptských zákonov sa doživotný trest väzenia fakticky rovná 25 rokom stráveným za mrežami.
Odvolací súd dnes tento rozsudok zrušil a nariadil vo veci nový proces. Podľa jedného z Mursího advokátov došlo v pôvodnom procese k viacerým právnym pochybeniam.
Odporúčame:

Egyptský súd zrušil rozsudok smrti nad exprezidentom Mursím

Minulý týždeň súd zrušil rozsudok smrti

Minulý týždeň egyptský súd zrušil rozsudok smrti nad Mursím v súvislosti s organizovaním hromadného úteku väzňov počas ľudového povstania v roku 2011, ktoré viedlo k zosadeniu prezidenta Husního Mubaraka. Súd zároveň zrušil rozsudok smrti nad súčasným vodcom zakázaného Moslimského bratstva Muhammadom Badím, ktorý bol odsúdený spolu s Mursím, a s oboma obvinenými nariadil začať nové súdne konanie.
Mursího, Badího a štyroch ďalších členov Moslimského bratstva odsúdili na smrť v júli 2015. Ďalších 20 ľudí poslal súd v tom istom prípade do väzenia na doživotie. Ďalších 93 ľudí bolo odsúdených na smrť v neprítomnosti. Mursí a ostatní vodcovia Moslimského bratstva boli medzi tisíckami väzňov oslobodenými z väzenia za rozporuplných okolností v roku 2011, keď sa začalo povstanie proti režimu vtedajšieho prezidenta Husního Mubaraka.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow