19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

EHealth už zhltol milióny eur, sú vraj vynaložené efektívne

SITA SITA SITA  14.11.2016 14.11.2016  

Problémom podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera nie je vynaložená suma za projekt, ale fakt, že ešte nefunguje.
BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) - Súčasné zavádzanie systému elektronického zdravotníctva (eHealth) považuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker za efektívne. Povedal to pre novinárov v rámci medzinárodnej konferencie ITAPA 2016. Od projektu si šéf rezortu sľubuje efektivitu a šetrenie v systéme.
Doposiaľ sa na eHealth vynaložilo zhruba 47 miliónov eur. Minister nevedel momentálne vyčísliť, koľko si ešte projekt vyžiada. Podľa jeho slov však bude treba financie na podporný tím, ktorý bude robiť nasadenie systému. "Je potrebné obstarať zmluvu o podpore, takzvaný servis level agreement, na informačný systém. Na to sú peniaze rozpočtované pre eHealth zo zdravotných poisťovní. Neplánujeme žiadne peniaze na upgrade tohto súčasného systému," dodal Drucker.
Ako pokračoval minister, problémom pre neho nie je suma za projekt, ale fakt, že ešte nefunguje. "Pretože ak by bol už dva roky, tak už dva roky šetríme. To znamená, peniaze, ktoré ušetríte, sú ďaleko, ďaleko väčšie už v prvom roku, ako stál celý eHealth," povedal Drucker. Projekt podľa ministra zlyhával na všetkých úrovniach v oblasti riadenia.
Zapojených do eHealthu je v súčasnosti 12 poskytovateľov s tým, že do konca tohto roka chce ministerstvo pripojiť ambulancie zo Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a Národného onkologického ústavu. "Dôvod, prečo zapájame takéto typy ambulancií, je, že chceme prípadné technické problémy riešiť na jednom mieste, kde budeme mať väčší počet dát. Začiatkom roka chceme postupne pripájať drobných poskytovateľov, to znamená malé ambulancie," uzavrel.
Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový medzinárodný kongres. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločností z celého sveta.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow