1. október 2020. Arnold. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Estónsko a Litva uzavreli zmluvu o obrannej spolupráci s USA

SITA  17.1.2017 17.1.2017  

Zmluva predstavuje akýsi doplnok k už existujúcej dohode o štatúte jednotiek NATO v oboch pobaltských krajinách.TALLIN/VILNIUS 17. januára (WebNoviny.sk) - Estónsko a Litva podpísali so Spojenými štátmi bilaterálnu zmluvu o spolupráci v oblasti obrany. Dokument v utorok v Talline a Vilniuse podpísali ministri obrany oboch pobaltských republík a príslušní veľvyslanci USA.
Zmluva predstavuje akýsi doplnok k už existujúcej dohode o štatúte jednotiek Severoatlantickej aliancie (NATO) v oboch pobaltských krajinách, ktoré sú spolu s USA jej členmi. K uzavretiu zmluvy došlo len pár dní po tom, ako nastupujúci prezident Donald Trump kritizoval NATO, keď sa v rozhovore pre nemecký denník Bild a britské noviny The Sunday Times vyjadril o tejto organizácii ako o zastaranej.
Trump má voči NATO výhrady dlhodobo. Tvrdí, že zvyšných 27 členských krajín aliancie sa nepodieľa spravodlivým dielom na nákladoch a tiež, že organizácia je v oblasti globálnej bezpečnosti neúčinná.Nastupujúci americký prezident dokonca v predvolebnej kampani spochybnil úlohu USA pri prípadnej obrane pobaltských republík, čo v nich vyvolalo negatívne reakcie; medzičasom však ubezpečil o tom, že Spojené štáty budú dodržiavať svoje záväzky voči spojencom.
Podobnú zmluvu ako dnes Estónsko a Litva uzavrelo minulý týždeň aj Lotyšsko. Všetky tri pobaltské republiky sú od roku 2004 členmi NATO a od začiatku krízy na Ukrajine v nich panuje znepokojenie z potenciálnych hrozieb zo strany Ruska.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow