27. november 2020. Milan. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Exministra Lászlóa Szigetiho oslobodili spod obžaloby

SITA SITA SITA  1.12.2016 1.12.2016  

Žalovaný skutok subvenčného podvodu sa podľa súdu stal, bývalý minister školstva ho však nespáchal. Prokurátorka proti rozhodnutiu podala odvolanie.BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) - Bývalého ministra školstva Lászlóa Szigetiho vo štvrtok Okresný súd Bratislava III oslobodil spod obžaloby z trestného činu subvenčného podvodu. Ako skonštatovala predsedníčka senátu, žalovaný skutok sa podľa vykonaného dokazovania stal, nespáchal ho však obžalovaný. Prokurátorka proti rozhodnutiu senátu podala odvolanie, prípadom sa tak bude zaoberať Krajský súd v Bratislave.

Zo subvenčného podvodu ho obvinili na jeseň v roku 2013

Podľa súdu zodpovedajú za priority rezortu, ich financovanie a kontrolu hospodárnosti generálni riaditelia sekcií. V ich kompetencii teda bolo aj posudzovanie oprávnenosti žiadostí o dotácie. "Minister schvaľuje to, čo mu predložia generálni riaditelia. Tí zodpovedajú za správnosť," uviedla predsedníčka senátu. Ako dodala, dokazovaním nebola preukázaná vedomosť ministra, že by finančné prostriedky poskytnuté na rekonštrukciu telocvične v obci Zemianska Olča neboli využité účelne.
Exministra školstva Lászlóa Szigetiho obvinili zo subvenčného podvodu na jeseň v roku 2013. Podľa polície ako minister v roku 2006 neoprávnene udelil dotáciu viac ako 116-tisíc eur obci Zemianska Olča v okrese Komárno, a to aj napriek vedomosti, že žiadosť obce o dotáciu na opravu školskej telocvične nespĺňala formálne náležitosti a nebola riadne zaregistrovaná na ministerstve. Médiá neskôr informovali, že dotáciu určenú na rekonštrukciu školskej telocvične nakoniec použili na prestavbu sály v budove súkromnej spoločnosti.

Ministrom bol päť mesiacov

László Szigeti bol minister školstva päť mesiacov v roku 2006 a práve v tomto období sa podľa polície dohodol so starostom obce Zemianska Olča na poskytnutí dotácie. Starosta bol v prípade takisto stíhaný, ale v januári 2015 zomrel. Exminister tvrdil, že celá kauza je len dôsledkom administratívneho pochybenia na ministerstve.
Súd v októbri 2014 už jednu obžalobu na exministra zamietol. "Pri tvorbe spisového materiálu boli porušené základné práva obvineného na jeho obhajobu," vysvetlila vtedy odmietnutie obžaloby predsedníčka senátu Okresného súdu Bratislava III, pričom skonštatovala, že vyšetrovatelia vtedy urobili viacero chýb.
Prokurátor proti rozhodnutiu podal sťažnosť na krajský súd, ktorý nariadil nové zasadnutie okresného súdu. Na tom už žalobu na exministra prijal.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow