19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Fico: Aktivity SaS sú útokom proti baníctvu na Slovensku

SITA  17.12.2016 17.12.2016  

Predseda vlády Robert Fico sa zastal Hornonitrianskych baní a ich aktivity v nováckych elektrárňach.
NOVÁKY 17. decembra (WebNoviny.sk) – Za útok proti baníctvu na Slovensku označil predseda vlády Robert Fico aktivity strany Sloboda a solidarita zamerané proti prevádzke tretieho bloku nováckej tepelnej elektrárne. Ide podľa neho o politicky cielený útok so zámerom vytvoriť v spoločnosti sociálne napätie.
SaS podala v súvislosti so spustením prevádzky tretieho bloku trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Odporúčame:

SaS podáva trestné oznámenie za prevádzku bane v Novákoch

Fico presadzuje zachovanie baníctva na hornej Nitre

,,Chcem veľmi ostro a principiálne odmietnuť útoky politickej strany SaS a bratislavskej kaviarne na baníctvo a hutníctvo. Táto politická strana atakuje výrobu elektrickej energie v treťom bloku nováckej elektrárne, ktorý musel byť naštartovaný, pretože Slovenské elektrárne si neplnili záväzky voči Hornonitrianskym baniam," povedal Fico po rokovaní s generálnym riaditeľom baní Petrom Čičmancom.
,,Na rozdiel od liberálov a bratislavskej kaviarne budem vždy trvať na tom, že tradícia baníctva na hornej Nitre musí byť zachovaná, pokiaľ tu budú primerané zásoby a primerané ekonomické podmienky na ťažbu hnedého uhlia," dodal predseda vlády oblečený v baníckej uniforme. Zdôraznil, že v Hornonitrianskych baniach pracuje 4200 ľudí.

SaS argumentuje negatívnym vplyvom na zdravie ľudí

Opozičná strana SaS podala v piatok v súvislosti s prevádzkou tretieho bloku elektrární v Novákoch trestné oznámenie pre negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou spaľovanie uhlia v bloku B3 prináša. Podľa jej poslancov prebieha bez potrebných osvedčení zrejme aj samotné podnikanie Hornonitrianskych baní v oblasti výroby a predaja elektriny. Podľa SaS je tretí blok opäť v prevádzke, aj keď nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie a neexistujú povolenia.
Slovenské elektrárne ho z tohto dôvodu koncom minulého roka odstavili. Podľa Slovenských elektrární, ktoré vlastnia tepelnú elektráreň v Novákoch, sa elektrina v treťom bloku nevyrába, prebiehajú v ňom testovania zariadení v réžii Hornonitrianskych baní. Ich generálny riaditeľ Peter Čičmanec tvrdí, že blok majú k dispozícii len na prevádzkovú skúšku na štyri mesiace s cieľom hľadať náhradný prevádzkový zdroj, ktorý by plnil emisné limity Európskej únie.
Tento náhradný zdroj by bol k dispozícii v prípade výpadku prvého alebo druhého bloku. Podľa Čičmanca je tento prevádzkový pokus v súlade s legislatívou. Naštartovanie tretieho bloku baniam pomohlo znížiť zásoby neodobratého uhlia. Predseda vlády Robert Fico bude s vedením Hornonitrianskych baní a ďalšími partnermi rokovať aj v pondelok, problém by mal byť podľa neho uzatvorený do konca budúceho týždňa.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow