28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Fico: Z rokovaní o Brexite by Únia nemala vyjsť ako oslabená

SITA  18.1.2017 18.1.2017  

Najhorším príkladom pre každú jednu krajinu v rámci Európskej únie by bolo, keby sme z rokovaní o brexite vyšli ako porazení, myslí si premiér Fico.BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Vítam ako predseda vlády SR, že britská premiérka Theresa Mayová vyjasnila pozície britskej vlády. Premiér Robert Fico to v stredu vyhlásil na podujatí venovanom ukončeniu slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
"Prináša to už dlho potrebný signál o smerovaní uvažovania britskej vlády. Verím, že to prináša aj upokojenie trhov, ale aj reálnu nádej, že sa dlhá neistota okolo brexitu začne čoskoro vyjasňovať. My, samozrejme, rozhodnutia o preferenciách britskej vlády berieme na vedomie a v nasledujúcich fázach k nim prijmeme príslušné stanoviská," uviedol premiér.
Zdôraznil, že rovnako ako britská vláda bude pri rokovaniach brať primárny zreteľ na záujmy našich občanov, našej krajiny a EÚ. "Ak hovorí Veľká Británia o svojich občanoch, svojej krajine, my budeme hovoriť o našich občanoch a našej krajine a o projekte, na ktorom nám tak záleží, projekte EÚ," konštatoval.

Rokovania budú tvrdé a bolestivé

Ústredným princípom budúceho usporiadania bude podľa neho to, aby práva a povinnosti v novom vzťahu medzi EÚ a Veľkou Britániou boli v rovnováhe. "Nepovažujem však za správne v tejto fáze, aby sa rozbehli preteky v komentovaní postojov britskej premiérky. Bude dôležité, aby si najskôr 27 členských štátov EÚ spoločne sadlo a dohodlo spoločný postup. Nakoniec tak sme sa aj dohodli na všetkých doterajších rokovaniach dvadsaťsedmičky," povedal Fico, pričom je zároveň presvedčený, že pre Britániu v žiadnom prípade nebude budúca zmluva o voľnom obchode výhodnejšia než plnohodnotné členstvo v Únii, ktoré využíva dnes.
Rokovania o brexite budú podľa neho veľmi tvrdé a bolestivé. "A bolo by veľmi nesprávne, keby z týchto rokovaní dvadsaťsedmička vyšla ako oslabená a Británia ako posilnená. Bol by to najhorší príklad pre každú jednu krajinu v rámci EÚ, kde môžu cítiť tlaky verejnosti na prípadné vystúpenie z EÚ," dodal.
Premiér na podujatí bilancoval slovenské predsedníctvo. Podľa jeho slov sme ho zvládli. Aj keď uplynulý polrok bol mimoriadne náročný, bol i veľkým prínosom a predsedníctvo označil za úspech. Za najvýznamnejší označil Bratislavský summit a s ním spojenú bratislavskú cestovnú mapu a bratislavský proces.

Predsedníctvo bolo obrovskou skúškou

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si myslí, že Slovensko prostredníctvom predsedníctva dokázalo, že EÚ sa vie posúvať dopredu napriek všetkým krízam. Predsedníctvo bolo podľa neho pre nás veľkou skúškou, v ktorej sme obstáli.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok ocenil získané skúsenosti predovšetkým v troch oblastiach – nikdy doteraz sme nemali nad jednotlivými oblasťami takú politickú kontrolu, ocenil i obrovskú skúsenosť z toho, ako fungujú inštitúcie, a predsedníctvo podľa neho ukázalo i to, že témy EÚ sú komunikovateľné. "To by sme si mali do budúcna odniesť," uzatvoril.
Od 1. januára prevzala od Slovenska predsedníctvo v Rade EÚ Malta, v ktorej hlavnom meste Valletta sa 2. februára bude konať summit. Lídri na ňom budú riešiť ďalšie smerovanie Únie. Nadviazať by mal na ten bratislavský, ktorý sa konal septembri.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow