18. november 2018. Eugen. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Firmy čaká nižšia daň, živnostníkov vyššie paušálne výdavky

SITA  1.1.2017 1.1.2017  

Podľa novely zákona o dani z príjmov sa navyše od roku 2018 zrušia daňové licencie.
BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) - Firmy a podnikateľov čakajú od roku 2017 pri platení dane z príjmov pozitívne zmeny. Podľa novely zákona o dani z príjmov schválenej v novembri sa im totiž zníži daňové zaťaženie.
Korporátna daň sa zníži o jeden percentuálny bod na 21 % a paušálne výdavky živnostníkov sa zvýšia. Súčasťou novely zákona o dani z príjmov je aj zrušenie daňových licencií, teda základného poplatku, ktorý museli firmy štátu uhradiť bez ohľadu na to, či dosiahli zisk, alebo skončili v strate. Daňové licencie sa však rušia až od roku 2018.
Vláda tak napĺňa niektoré body zo svojho programového vyhlásenia. V ňom sa okrem iného uvádza, že po znížení korporátnej dane na 21 % bude kabinet každoročne prehodnocovať možnosti jej ďalšieho znižovania. Súčasťou programového vyhlásenia bolo aj zrušenie daňových licencií od roku 2018 a zvýšenie limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov.
Samostatne zárobkovo činným osobám sa tak rozšíri možnosť využitia paušálnych výdavkov počnúc zdaňovacím obdobím 2017. Prvýkrát tak budú môcť nové podmienky uplatniť v roku 2018 v daňovom priznaní za rok 2017. Podľa novely sa pritom paušálne výdavky živnostníkov zvyšujú zo súčasných 40 % na 60 % a maximálna suma paušálnych výdavkov sa zvyšuje z aktuálnych 5 040 eur na 20 000 eur.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow