19. december 2018. Judita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Foto: V Prešove sa konala posledná rozlúčka s hasičskými záchranármi

 16.5.2017 16.5.2017  

PREŠOV 16. mája (WebNoviny.sk) – Stovky hasičov, príslušníkov ďalších záchranných zložiek, kolegovia, známi a rodinní príslušníci sa prišli v utorok na hasičskú stanicu v Prešove poslednýkrát rozlúčiť s dvojicou hasičských záchranárov Radoslavom Lackom a Petrom Toďorom, ktorí zahynuli 10. mája pri páde vrtuľníka na vojenskom letisku v Nižnej Šebastovej pri Prešove.

Odporúčame:Jeden z pilotov z havarovaného vrtuľníka v Prešove sa prebral z umelého spánku

Počas smútočného obradu ich oboch minister vnútra Robert Kaliňák mimoriadne povýšil in memoriam. Za kreovanie a rozvoj leteckej hasičskej záchrannej služby a záchranného zboru, za zodpovedný výkon v štátnej službe a osobný podiel na dosahovaní mimoriadnych služobných výsledkov v Hasičskom a záchrannom zbore (HaZZ) povýšil zosnulého riaditeľa Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove Radoslava Lacka do hodnosti plukovníka a veliteľa družstva – technika špecialistu Petra Toďora do hodnosti kapitána. Smútočný obrad viedol ordinár Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR biskup František Rábek.

Rakvy naložili na záchranárske vozidlo

Rakvy s telami oboch zosnulých následne naložili na rebríkové záchranárske vozidlo a za zvukov hasičských sirén a pri prelete lietadiel sa smútočný sprievod vydal ku Konkatedrále sv. Mikuláša. „Je to stáročná tradícia uniformovaných zložiek viesť tých najvážnejších kolegov na tom, čo ich spája,“ vysvetlil použitie hasičskej techniky prezident Hasičského a záchranného zboru SR Alexander Nejedlý.
„Je to pre nás veľmi ťažké, lebo 20 rokov pri výkone služby nezomrel žiadny hasič, aj keď sme sa pred piatimi rokom takisto navždy rozlúčili s kolegom, ktorý zomrel pri zásahu na následky ťažkej choroby. Najhoršie na tom je, že sme všetci týchto našich kolegov aj osobne poznali. Boli to najlepší leteckí záchranári, naši učitelia, ktorí učili tých najlepších špecialistov, aby zvládali ťažké situácie,“ dodal s tým, že aj napriek tragédii letecký modul bude pokračovať vo svojej činnosti.

Zobraziť fotogalériu k článku:Posledná rozlúčka s hasičskými záchranármi

„O tom, že by zanikol, nemôže byť ani reči. Práve aj tá psychologická terapia je ísť hore, ísť na zásah, ukázať to, že sme pripravení ďalej pracovať. Pretože občan, keď je v núdzi, nemôže pozerať na to, že sa také niečo stalo,“ povedal Nejedlý.

Dvaja policajní piloti sú po operáciách

„Pri práci policajtov, záchranárov, hasičov je vždy vysoká miera rizika. Takéto prípady iba potvrdzujú náročnosť tejto záchranárskej pozície a rizikových faktorov, ktoré vplývajú na ich prácu,“ dodal zástupca riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove František Leško. Dvaja policajní piloti zranení pri tragickej havárii vrtuľníka sú po operáciách aj naďalej hospitalizovaní v prešovskej nemocnici.

Odporúčame:Na palube zrúteného vrtuľníka boli najlepší leteckí inštruktori, príčiny nehody sú zatiaľ nejasné

„Pacient, ktorý je od piatka 12. mája pri vedomí a komunikuje s okolím, je už na oddelení úrazovej chirurgie. Druhý pacient je naďalej v umelom spánku, na umelej pľúcnej ventilácii, zostáva hospitalizovaný na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková.
K pádu policajného vrtuľníka BELL 429 z výšky zhruba 100 metrov došlo v stredu 10. mája popoludní pri výcviku evakuácie osôb. K pádu údajne prišlo pri záverečnom manévri, keď sa záchranári nachádzali v podvese pod vrtuľníkom blízko k palube. Zosnulého Petra Toďora pochovajú dnes v Uzovciach, Radoslav Lacko bude mať pohreb na hlavnom cintoríne v Prešove o deň neskôr.
Viac k témam: hasiči, havária vrtuľníka pri Prešove, pohrebZdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Prešove sa konala posledná rozlúčka s hasičskými záchranármi © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow