30. október 2020. Šimon/Šimona. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Francúzi opäť predĺžili výnimočný stav, potrvá do júla 2017

SITA  15.12.2016 15.12.2016  

Tým, že výnimočný stav potrvá do júla 2017, zvýšená bezpečnosť preklenie aj dve kolá prezidentských volieb v apríli a máji.
PARÍŽ 15. decembra (WebNoviny.sk) - Horná komora francúzskeho parlamentu schválila vo štvrtok ďalšie predĺženie výnimočného stavu v krajine, a to až do júla budúceho roku. Celkovo ide už o piate opatrenie tohto druhu od vlaňajšieho novembra, keď Parížom otriasli teroristické útoky islamských fanatikov s bilanciou 130 mŕtvych a 368 zranených.
Odvtedy sa vo Francúzsku odohralo niekoľko ďalších útokov, ktoré si vynútili najvyššiu ostražitosť protiteroristických orgánov. Najnovšie predĺženie výnimočného stavu odobrila už v noci na stredu dolná parlamentná komora. Na základe tohto opatrenia má polícia naďalej rozšírené právomoci vrátane vykonávania domových prehliadok a zhromažďovania údajov bez toho, aby musela žiadať o povolenie.
Tým, že výnimočný stav potrvá do júla 2017, zvýšená bezpečnosť preklenie aj dve kolá prezidentských volieb v apríli a máji, ako aj júnové parlamentné voľby. Pôjde pritom o najdlhšie trvajúci výnimočný stav vo Francúzsku od zavedenia takéhoto bezpečnostného nástroja počas alžírskej vojny v 50. rokoch 20. storočia.
Vláda ako hlavnú príčinu najnovšieho predĺženia označila zvýšené riziko džihádistických útokov v čase volieb, informuje spravodajský server France24.com. Novovymenovaný francúzsky minister vnútra Bruno Le Roux zdôraznil, že Francúzsko čelí "extrémne vysokej" hrozbe teroristického útoku.
Od posledného predĺženia výnimočného stavu v súvislosti s júlovými udalosťami v Nice sa podľa ministrových slov podarilo francúzskym bezpečnostným orgánom zamedziť najmenej 13 ďalším teroristickým útokom. Keďže sa v nasledujúcich mesiacoch bude konať veľké množstvo mítingov a predvolebných vystúpení, Francúzsko bude podľa Le Rouxa vystavené "zvýšenému riziku ďalších teroristických činov".
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow