22. september 2020. Móric. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Francúzi zatkli expremiéra Kosova, je podozrivý zo zločinov

SITA  5.1.2017 5.1.2017  

Expremiér dvakrát čelil obvineniam OSN z vojnových zločinov, avšak v oboch prípadoch bol oslobodený spod obžaloby.PRIŠTINA 5. januára (WebNoviny.sk) - Francúzska polícia zadržala bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja na základe srbského zatykača vzťahujúceho sa na osoby spojené s údajnými vojnovými zločinmi. Haradinaj slúžil ako povstalecký veliteľ počas kosovského konfliktu v rokoch 1998 a 1999, ktorý viedol k vyhláseniu nezávislosti Kosova.
Expremiér dvakrát čelil obvineniam OSN z vojnových zločinov, avšak v oboch prípadoch bol oslobodený spod obžaloby. Kosovský rezort zahraničných vecí uviedol, že jeho zadržanie je neprípustné a ministerstvo pracuje na jeho prepustení. Haradinaja, ktorý je v súčasnosti opozičným lídrom v Kosove, zatkli na letisku v meste Mulhouse, informovala vo štvrtok stanica BBC.
Haradinaj bol zadržaný už v roku 2015 v Slovinsku, avšak tamojšie orgány ho čoskoro prepustili na slobodu. Počas konfliktu v 90. rokoch bol veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády. Belehrad ho obviňuje z toho, že dohliadal na mučenie a vraždy etnických Srbov, čo však on opakovane poprel.
Haradinaj odstúpil z funkcie kosovského ministerského predsedu iba po 100 dňoch, pretože čelil zmieneným obvineniam. Súd počas jeho posledného procesu v roku 2012 vyhlásil, že neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali tieto obvinenia. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska, čo však Belehrad neuznal.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow