28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

František Predajňa získal v 90. status vojnového veterána

SITA  16.12.2016 16.12.2016  

František Predajňa si veľmi cení priznanie postavenia vojnového veterána. Chce, aby aj dnešní vojaci a ostatní mladí vedeli, čo sa dialo cez vojnu.BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) - Po viac ako 70 rokov od skončenia Slovenského národného povstania (SNP) požiadal 90-ročný František Predajňa o priznanie postavenia vojnového veterána. Toto postavenie mu bolo oficiálne priznané a preukaz spolu s odznakom vojnového veterána si slávnostne prevzal aj za účasti ministra obrany SR Petra Gajdoša v rezortnej Sieni slávy v Bratislave.
Informovala agentúru SITA hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. František Predajňa zdôraznil, že si veľmi cení priznanie postavenia vojnového veterána. "Má pre mňa veľkú cenu, pretože vidieť, že na nás nezabúdate a je dôležité, aby aj dnešní vojaci a ostatní mladí vedeli, čo sa dialo cez vojnu," uviedol.
Žiadosť o priznanie postavenia vojnového veterána Františka Predajňu je ojedinelým a výnimočným prípadom. O toto postavenie v súčasnosti žiadajú profesionálni vojaci, ktorí sa vracajú zo súčasných zahraničných operácií a misií, pretože účastníci národného boja za oslobodenie o postavenie vojnového veterána požiadali už po prijatí zákona o vojnových veteránoch. František Predajňa sa tak zaradil medzi najstarších vojnových veteránov na Slovensku.
František Predajňa sa ako 18-ročný zapojil do bojov Slovenského národného povstania v okolí Polomky, odkiaľ aj pochádza. Dnes už vojnový veterán bojoval v partizánskej skupine Stalin – Jegorov, v rámci ktorej obsluhoval rádiostanicu. Po potlačení povstalcov sa neskôr zapojil aj do ďalších bojov. Za svoje zásluhy si vyslúžil viacero vyznamenaní. "Vitajte aj medzi registrovanými vojnovými veteránmi, vám a vašim spolubojovníkom patrí česť a sláva. Ďakujem vám za všetko, čo ste urobili pre našu krajinu a jej oslobodenie," uviedol minister obrany Peter Gajdoš.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow