19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Galko radí Kaliňákovi, kde by mal namiesto letky investovať

SITA SITA SITA  2.12.2016 2.12.2016  

Ministerstvo vnútra ušetrilo 176 miliónov eur, Ľubomír Galko si myslí, že sa dajú využiť aj efektívnejšie, ako to plánuje šéf rezortu Robert Kaliňák.BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) - Peniaze, ktoré podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka ušetril rezort vnútra, by mal podľa podpredsedu strany SaS Ľubomíra Galka využiť efektívnejšie, napríklad tak, že by ich investoval do rádových policajtov, na ich výzbroj, výstroj či infraštruktúru.

Ministerstvo vnútra ušetrilo 176 miliónov

Galko tak reagoval na štvrtkovú tlačovú konferenciu, na ktorej Kaliňák novinárom oznámil, že ministerstvo vnútra ušetrilo 176 miliónov eur. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, jedným z Galkových návrhov je investovať peniaze napríklad na strelnicu v Rusovciach, "ktorá už roky terorizuje tamojších občanov a je prevádzkovaná v rozpore so zákonom".
"Je smutné, že elitní policajti dnes nemajú kde cvičiť, lebo súd vydal predbežné opatrenie a táto strelnica sa nemôže používať. Policajtom treba postaviť strelnicu novú, na vhodnejšom mieste," uvádza Galko.
Ušetrené prostriedky by však podľa neho mohol Kaliňák investovať napríklad do vybudovania ciel predbežného zadržania. "Verejná ochrankyňa práv už roky upozorňuje na nezákonné zamrežované kobky bez akéhokoľvek vybavenia, vody, toaliet, kamier, ktoré sa na mnohých oddeleniach policajných zborov používajú namiesto ciel," hovorí Galko.
Prínos by podľa Galka malo aj zavedenie telových kamier pre policajtov. "Policajti by nemohli byť neprávom obviňovaní, že zakročili neadekvátne, a zároveň by boli ľahšie identifikovaní tí jedinci medzi nimi, ktorí neadekvátne naozaj zakročujú," uviedol Galko.

Kaliňák plánuje rozšíriť vládnu letku

V tlačovej správe reaguje aj na to, že sa Kaliňák chystá rozširovať vládnu letku. "Zložitá situácia vo svete, vrátane krajín EÚ a Slovenska, si vyžaduje viac bezpečnosti pre občanov a nie viac komfortu pre papalášov," uviedol Galko s tým, že Slovensko druhý Airbus nepotrebuje. "Nikdy sme o tejto možnosti nehovorili, dokonca ani v minulosti na branno-bezpečnostnom výbore. Že to urobil poza chrbát opozície, a zdá sa, i koalície, svedčí o jeho arogancii," uviedol Galko.
Dôvodom môže byť podľa neho to, že Kaliňák onedlho oznámi, že z funkcie ministra vnútra odchádza, alebo si je, "naopak, úplne istý, že po tom, čo ho vládna koalícia aj po kauze Bašternák naďalej podporuje vo funkcii, si môže dovoliť čokoľvek". Galko preto Kaliňákovi navrhuje, aby peniaze presunul radšej na ministerstvo obrany. "Vojaci nemajú ani poriadnu výzbroj, ani techniku, im by tie peniaze veľmi pomohli," tvrdí Galko. Rezort vnútra je podľa neho dlhodobo finančne nafúknutý, jeho rozpočet každý rok rastie a "tieto peniaze často vylietavajú hore komínom".
Možností, ako minúť ušetrené peniaze efektívne, je na Slovensku podľa Galka naozaj veľa. "Tvrdíme, že Robert Kaliňák si vybral tú najhoršiu možnosť, keďže ich chce použiť na komfort vládnych politikov či vysokých štátnych funkcionárov a bežní policajti ani občania nebudú mať z toho nič," dodal Galko s tým, že je to preto, že rezortu vnútra šéfuje Bašternákov človek, ktorý nie je manažérom ani biznismenom. "Keby sa rezortu vnútra venoval niekto, kto tomu naozaj rozumie, aj hasiči, aj policajti by sa mali oveľa lepšie. Ale i občania, lebo by sa cítili oveľa bezpečnejšie," uzavrel Galko.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow