1. október 2020. Arnold. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Hrozba útokov zabitím Amriho nepominula, varuje Merkelová

SITA  23.12.2016 23.12.2016  

'Dôrazne budeme teraz skúmať, do akej miery sa budú musieť zmeniť štátne opatrenia,' povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová.BERLÍN 23. decembra (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová po piatkovom usmrtení predpokladaného páchateľa útoku na vianočné trhy v Berlíne vyjadrila úľavu nad skutočnosťou, že už nepredstavuje ďalšie nebezpečenstvo, a prisľúbila rýchle preverenie všetkých aspektov tohto prípadu, v ktorom sa podľa nej objavuje celý rad otáznikov. Zároveň však upozornila, že hrozba v podobe terorizmu nepominula ani po zastrelení Tunisana Anisa Amriho na predmestí Milána.
"Dôrazne budeme teraz skúmať, do akej miery sa budú musieť zmeniť štátne opatrenia," povedala v piatok Merkelová na tlačovej konferencii ohľadne pondelňajšieho útoku. Podľa doterajších zistení totiž do areálu vianočných trhov v berlínskej štvrti Charlottenburg vrazil radikál, ktorého predtým nemecké orgány niekoľko mesiacov sledovali pre podozrenie s chystania takéhoto činu.

ÚTOK V BERLÍNE

Merkelová oznámila, že požiadala spolkového ministra vnútra Thomasa de Maiziera, ministra spravodlivosti Heika Maasa a bezpečnostné orgány, aby analyzovali všetky aspekty tohto prípadu a "čo najskôr" predložili svoje závery. Z tých môžu byť následne vyvodené politické a právne dôsledky. Merkelová tiež vyjadrila hlbokú vďaku talianskym bezpečnostným zložkám, a obzvlášť dvojici policajtov, ktorí Amriho zneškodnili.
"Ako už mnoho rokov, nebezpečenstvo terorizmu vo všeobecnosti pretrváva," konštatovala kancelárka s tým, že spolková vláda považuje za hlavnú povinnosť štátu chrániť svojich občanov. "Naša demokracia, náš právny štát, naše hodnoty a náš ľudský súcit sú alternatívou k nenávistnému svetu terorizmu. A budú silnejšie ako terorizmus," vyjadrila sa Merkelová.
Tunisan Amri, o ktorom sa predpokladá, že spáchal útok v Berlíne pomocou uneseného poľského kamióna, bol usmrtený v piatok nadránom pri prestrelke s policajtmi na milánskom predmestí Sesto San Giovanni. Podľa zverejnených informácií pricestoval krátko predtým do Milána vlakom z Turína, kam sa dostal takisto vlakom z francúzskeho mesta Chambéry.
Nemecká Spolková prokuratúra predtým vyhlásila po 24-ročnom Amrim celoeurópske pátranie a ponúkla odmenu do výšky 100.000 eur za informácie, ktoré by viedli k jeho zadržaniu. Nemecký generálny prokurátor Peter Frank v piatok upozornil, že práca vyšetrovateľov sa usmrtením Amriho nekončí a bude sa zameriavať na možných komplicov alebo podporovateľov.
Amri sa zdržiaval v Nemecku ako neúspešný žiadateľ o azyl, ktorého mali vrátiť naspäť do Tuniska, čo však nebolo možné, keďže nemal platné doklady totožnosti a tuniské úrady spočiatku popierali, že je občanom tejto krajiny. Merkelová v piatok v tejto súvislosti telefonovala s tuniským prezidentom Bádžím Káidom Sibsím, aby ho upozornila na potrebu "výrazne urýchliť" proces navracania Tunisanov bez oprávnenia na pobyt v Nemecku.
Pondelňajší náraz kamióna do stánkov a návštevníkov vianočných trhov v berlínskej časti Charlottenburg si vyžiadal 12 mŕtvych a desiatky zranených. Teroristická organizácia Islamský štát, ktorá sa už skôr k tomuto útoku prihlásila, zverejnila dnes videozáznam, kde jej Amri prisahá vernosť a sľubuje pomstu za moslimov usmrtených pri náletoch Západu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow