26. október 2020. Demeter. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Iracká armáda dobyla mesto Nimrúd, vyhnala z neho islamistov

SITA SITA SITA  13.11.2016 13.11.2016  

Nimrúd je ako hlavné mesto starovekej asýrskej ríše preslávený ruinami z 9. storočia pred n.l. Militanti túto starobylú lokalitu zničili. BAGDAD 13. novembra (WebNoviny.sk) - Iracká armáda dnes oznámila, že jej jednotky v rámci operácie zameranej na vyhnanie militantov Islamského štátu (IS) z Iraku znovudobyli mesto Nimrúd, ležiace približne 30 kilometrov od Mósulu.
Veliteľ mósulskej operácie generálporučík Abdal Amír Rahíd Jár Alláh pre agentúru AP uviedol, že vojsku sa podarilo zabrať mesto po ťažkom boji.
Vo svojom vyhlásení spresnil, že "po tom, čo nepriateľ utrpel ťažké straty, 9. divízia irackej armády kompletne oslobodila mesto Nimrúd a vyvesila na jeho budovách iracké zástavy".
Nimrúd je ako hlavné mesto starovekej asýrskej ríše preslávený ruinami z 9. storočia pred n.l. Iracká vláda vlani uviedla, že militanti z IS používaním ťažkej vojenskej techniky túto starobylú lokalitu zničili. Bezprostredne nebolo známe, či iracká armáda oslobodila z rúk Islamského štátu aj archeologické nálezisko.
Islamský štát zabral Nimrúd v roku 2014 v rámci svojho bleskového útoku na územie severného Iraku. V polovici októbra tohto roka iracké jednotky s podporou kurdských síl a Spojenými štátmi riadeného letectva začali dlho očakávanú ofenzívu na vyhnanie Islamského štátu z Mósulu, ktorý je druhým najväčším irackým mestom.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow