2. december 2020. Bibiána. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Islamský štát plánuje v Európe ďalšie útoky, varuje Europol

SITA SITA SITA  2.12.2016 2.12.2016  

Teroristi čoraz viac presúvajú svoju pozornosť na takzvané mäkké ciele, ktoré ohrozujú civilné obyvateľstvo a majú silný zastrašujúci účinok na verejnosť. HAAG 2. decembra (WebNoviny.sk) - Extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) by v blízkej budúcnosti mohli podniknúť ďalšie teroristické útoky v západnej Európe. Uvádza sa to v správe, ktorú v piatok zverejnil policajný úrad EÚ Europol.
Podľa expertov z protiteroristického centra Europolu sa riziko potenciálnych útokov zvýšilo v dôsledku vojenských porážok, ktoré IS v ostatnom čase utrpel v Iraku a Sýrii. Bývalí bojovníci IS sa totiž začali vo zvýšenej miere vracať do svojich domovských krajín v západnej Európe. Tajné služby odhadujú, že v EÚ sa môžu v súčasnosti nachádzať desiatky ľudí s potenciálom spáchať teroristické útoky. Najväčšie riziko hrozí Francúzsku, ale potenciálnymi terčmi sú aj Belgicko, Holandsko, Veľká Británia a Nemecko, uvádza sa v správe.
Islamský štát podľa Europolu v súčasnosti zrejme pracuje na nových stratégiách, ktoré by mu umožnili podnikať teroristické útoky na starom kontinente. Útočiť by mohli navzájom prepojené skupiny, ale aj takzvaní "osamelí vlci", ktorí by mohli použiť výbušniny, automatické zbrane, nože, sekery, mačety alebo autá. Vysoká je tiež pravdepodobnosť pokusov o odpaľovanie výbušnín uložených v autách.
Teroristi pritom čoraz viac presúvajú svoju pozornosť na takzvané mäkké ciele, ktoré ohrozujú civilné obyvateľstvo a majú silný zastrašujúci účinok na verejnosť. Experti tiež varovali pred rizikom radikalizácie utečencov zo Sýrie, ktorých by sa mohli snažiť naverbovať stúpenci Islamského štátu. Potenciálnych útočníkov sa môžu snažiť získavať aj v radoch marginalizovanej mládeže či medzi osobami trpiacimi psychickými problémami.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow