21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Islamský štát útočil na benzínke v Iraku, zabil sto pútnikov

SITA SITA SITA  25.11.2016 25.11.2016  

Terčom útoku bolo osem autobusov s iránskymi pútnikmi. Tí sa vracali do vlasti zo šiitského posvätného mesta Karbalá. BAGDAD 25. novembra (WebNoviny.sk) - Na približne 100 mŕtvych stúpol počet obetí samovražedného bombového útoku na autobusy s iránskymi šiitskými pútnikmi, ku ktorému došlo vo štvrtok na čerpacej stanici pri stredoirackom meste Hilla ležiacom asi 100 kilometrov južne od metropoly Bagdad. S odvolaním sa na miestnu políciu a zdravotníkov o tom informovala agentúra Reuters.
Terčom útoku bolo osem autobusov s iránskymi pútnikmi. Tí sa vracali do vlasti zo šiitského posvätného mesta Karbalá, kde sa konali oslavy šiitského sviatku arbaín, ktorým sa končí 40 dní smútku za imámom Husajnom, vnukom proroka Mohameda. Nálož, ktorú odpálil samovražedný atentátnik, bola umiestnená v nákladnom aute. K zodpovednosti za útok sa prihlásila sunnitská extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ktorá šiitov považuje za odpadlíkov od islamu a viac ráz už útočila práve počas ich sviatkov.
IS zároveň v posledných mesiacoch útoky v oblastiach mimo svojej kontroly ešte zintenzívnil, aby tak oslabil ofenzívu na mesto Mósul, svoju poslednú veľkú baštu v Iraku, približuje Reuters. Štvrtkový útok už odsúdilo iránske ministerstvo zahraničných vecí aj Biely dom. Hovorca iránskeho rezortu diplomacie Bahrám Ghasemí však zároveň zdôraznil, že tento incident Teherán neodradí od odhodlania podporovať irackú vládu v boji proti Islamskému štátu.
Podobne sa vyjadril aj hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť Ned Price, ktorý povedal, že Spojené štáty ostávajú neoblomné vo svojom partnerstve s irackým ľudom i vládou a tento útok ich odhodlanie poraziť IS len posilnil.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow