27. november 2020. Milan. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

K vražde ruského veľvyslanca sa prihlásili sýrski džihádisti

SITA  21.12.2016 21.12.2016  

Turecké bezpečnostné zložky predtým informovali, že v súvislosti s vraždou zadržali 13 osôb. MOSKVA/ANKARA 21. decembra (WebNoviny.sk) - K zodpovednosti za vraždu ruského veľvyslanca v Turecku sa prihlásila ozbrojená koalícia Džajš al-Fatah, ktorej členom je aj džihádistický Džabhat Fath aš-Šám (Front dobytia Sýrie), známy donedávna ako Front an-Nusra.
Ako informovala agentúra TASS, uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré sa objavilo na webovej stránke tejto ozbrojenej koalície, zverejnenom denníkom al-Júm as-Sabá. Turecké bezpečnostné zložky predtým informovali, že v súvislosti s vraždou zadržali 13 osôb, medzi ktorými sú aj blízki príbuzní útočníka Mevlüta Merta Altintaša.
Odporúčame:

Putin: Zabitie ruského veľvyslanca v Turecku je provokáciou

Rusko označilo útok za teroristický čin

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo útok na veľvyslanca za teroristický čin a Vyšetrovací výbor Ruskej federácie sa ním zaoberá ako aktom medzinárodného terorizmu. Rusko v rámci vyšetrovania vyslalo do Turecka 18-členný tím expertov.
Ku kauze sa vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý síce odmietol špekulovať o pozadí vraždy ruského diplomata, ale uviedol, že podľa Moskvy nešlo o čin jednotlivca-"osamelého vlka". Podobný názor - pod podmienkou zachovania anonymity - vyslovili aj viacerí tureckí predstavitelia.

Vražda vykazovala znaky pripravenej akcie

Vláda v Ankare oficiálne nezverejnila žiadne predpoklady o motíve a pozadí činu. Podľa nemenovaných predstaviteľov tureckej vlády však vražda ruského diplomata vykazovala "všetky znaky plne profesionálne pripravenej akcie, nie činu jednotlivca".
Turecké provládne médiá podozrievajú z vraždy prívržencov duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa Ankary zosnoval aj neúspešný pokus o vojenský prevrat v Turecku z júla tohto roku.
V reakcii na útok na ruského diplomata ruská Štátna duma schválila rezolúciu, ktorou na vládu nalieha, aby podnikla dodatočné opatrenia na ochranu ruských diplomatov v zahraničí.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow