15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Katolícki biskupi vyzvú ľudí, aby v nedeľu nenakupovali

SITA SITA SITA  27.11.2016 27.11.2016  

Namiesto nákupov majú sa veriaci podľa biskupov venovať Bohu a svojej rodine. BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) - Katolícki biskupi zintenzívňujú svoj boj za voľnú nedeľu pre všetkých. Chcú dosiahnuť, aby počas nedieľ boli všetky obchody zatvorené. Na prvú adventnú nedeľu preto adresujú veriacim pastiersky list, ktorý sa bude čítať vo všetkých katolíckych kostoloch po celom Slovensku. Advent sa začína v nedeľu 27. novembra.
Podľa informácií agentúry SITA biskupi v liste vyzvú veriacich, aby v nedeľu nechodili do obchodov a nenakupovali. Dôvodom je fakt, že biskupi v snahe o zavreté obchody vidia potrebu začať od seba, teda od katolíkov. Uvedomujú si, že ide o osobné obrátenie, či zmenu osobného postoja, ktorí v prvom rade očakávajú od veriacich.
Zároveň by podľa predstaviteľov cirkvi nemali zabudnúť, že aj každý predavač má svoju rodinu a v nedeľu niekomu chýba. Namiesto nákupov majú sa veriaci podľa biskupov venovať Bohu a svojej rodine. Okrem účasti na bohoslužbe by mali napríklad navštíviť príbuzných a priateľov, najmä starých, chorých a nevládnych.
Odporúčame:

Zväz obchodu je za obmedzenie predaja v nedeľu

Podľa cirkví dozrel čas diskutovať o prísnejšej regulácii

Najvyšší predstavitelia viacerých kresťanských cirkví sa v októbri zhodli, že dozrel čas viac diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja. "Z tohto dôvodu sa obraciame na predstaviteľov verejného života, zákonodarcov, odborárov, predstaviteľov samosprávy a mimovládnych organizácií, aby sme spoločne vytvorili podmienky na zlepšenie života našich rodín," uvádzalo sa v spoločnom vyhlásení, ktoré prijali. Predstavitelia cirkví zdôraznili, že pre väčšinu ľudí je rodina najväčším pokladom.
"Každý človek potrebuje spoločenstvo, kde je bezpodmienečne v láske prijatý; v ktorom jeho členovia majú čas pre toho druhého. Jednou z príčin rozpadu rodiny sú zlé sociálne a spoločenské podmienky," konštatovali s tým, že členovia rodín cestujú za prácou na veľké vzdialenosti, iní pracujú denne do neskorého večera. "Mnohí rodičia konštatujú, že pracovné povinnosti im neumožňujú tráviť viac času so svojimi deťmi," upozornili.
Veľkú škodu rodinám spôsobuje podľa predstaviteľov cirkví stále väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja. "Sú to najmä ženy – matky, ktoré nedeľu prežijú v obchodných prevádzkach. Spoločnosť, ktorá chce podporovať rodinu, by mala zachovať nedeľný odpočinok. Zamestnanci by mali mať právo venovať záver týždňa rodine, duchovným hodnotám a oddychu," vyhlásili cirkevní predstavitelia.

Vyjadrovať sa začali aj politické strany

K téme sa začali vyjadrovať aj predstavitelia politických strán. Na rozšírenie počtu dní, počas ktorých budú zatvorené obchody na Slovensku, podľa poslanca NR SR za Smer-SD Jána Podmanického dozrel čas. Ako povedal Podmanický pre agentúru SITA, je vhodná doba na to, aby sa opätovne otvoril Zákonník práce na zavedenie ďalších dní, počas ktorých bude obmedzený maloobchodný predaj. "Ako rozumné riešenie, ktoré by mohlo byť v tejto fáze určitým kompromisom, by to mohli byť štátne sviatky a dni pracovného pokoja. V podstate by sa okruh dní, počas ktorých by bol obmedzený maloobchodný predaj, rozšíril o štyri dni, keď sú štátne sviatky, a o osem dní pracovného pokoja," uviedol Podmanický.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je podľa slov poslankyne NR SR Jany Kiššovej zásadne proti akémukoľvek obmedzovaniu otváracích hodín obchodov zo strany štátu. "Nesúhlasíme s tým, aby sa v sekulárnej krajine plošne zavádzali pravidlá vyplývajúce z pravidiel akejkoľvek viery," uviedla pre agentúru SITA s tým, že SaS rešpektuje právo veriacich v nedeľu nenakupovať a nepracovať. "Máme preň, samozrejme, pochopenie. Toto rozhodnutie však má byť slobodné a nie prikázané zákonom, ktorý napokon obmedzí úplne všetkých," spresnila Kiššová.
Parlamentný poslanecký klub Sme rodina je za zachovanie súčasného stavu pre nedeľnú prácu v obchodoch. Jedinou výnimkou je podpredseda hnutia Milan Krajniak, ktorému v prípade otvorenia Zákonníka práce v parlamente dá hnutie voľnú ruku. "Ja som pripravený podporiť návrh, aby boli v nedeľu hypermarkety otvorené až po 14:00. To umožní každému človeku stráviť nedeľný obed v kruhu svojej rodiny a súčasne to nespôsobí ekonomický výpadok národnému hospodárstvu," povedal Krajniak pre agentúru SITA.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow