19. september 2020. Konštantín. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kiska telefonoval s Porošenkom, témou eskalácia konfliktu

SITA  3.2.2017 3.2.2017  

Situácia na východe Ukrajiny sa vyostrila pred niekoľkými dňami, pre konflikty v pondelok prerušil ukrajinský prezident Petro Porošenko návštevu Nemecka.BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska vo štvrtok telefonoval s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Informoval sa o aktuálnom vývoji na východe Ukrajiny a vyjadril veľké znepokojenie nad eskaláciou násilia, ktoré spôsobuje ďalšie obete a utrpenie predovšetkým civilného obyvateľstva. O telefonáte agentúru SITA informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.

Ukrajina je pripravená na okamžité prímerie

Prezident Porošenko upozornil na vážnu humanitárnu situáciu, do ktorej sa dostalo viac ako 25-tisíc ľudí v meste Avdejevka v dôsledku prerušenia dodávok tepla, vody a elektrickej energie. Riešenie situácie komplikujú podľa jeho slov pokračujúce útoky zo strany proruských separatistov.
Odporúčame:

Petro Porošenko plánuje referendum o vstupe Ukrajiny do NATO

Porošenko slovenského prezidenta uistil, že Ukrajina je pripravená na okamžité prímerie a návrat k rokovaniam. Kiska zopakoval, že Slovensko na Ukrajinu nezabúda a takisto, že je potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo venovalo vývoju na Ukrajine dostatočnú pozornosť. Bez ukončenia ozbrojeného konfliktu nemôže podľa prezidenta Ukrajina úspešne pokračovať v reformách a obnove krajiny.

Ostreľovanie sa obnovilo v nedeľu

Prezident Kiska súhlasil s Porošenkom, že čo najskoršie zavedenie bezvízového režimu zo strany EÚ bude veľkým povzbudením pre občanov Ukrajiny. V závere rozhovoru prezident Porošenko poďakoval Slovensku za pokračujúcu podporu Ukrajine a jej občanom.
Situácia na východe Ukrajiny sa vyostrila pred niekoľkými dňami, pre konflikty začiatkom týždňa prerušil Porošenko návštevu Nemecka. Zo zodpovednosti za eskaláciu sa navzájom obviňujú obe strany konfliktu. Od konca uplynulého víkendu zahynulo na oboch stranách frontovej línie na východe Ukrajiny najmenej desať ľudí a ďalšie desiatky ich boli zranené, a to vrátane civilistov.
Ostreľovanie sa obnovilo v nedeľu, a to na viacerých úsekoch frontu. Situácia je stále najhoršia v meste Avdijivka severne od bašty proruských separatistov Donecka.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow