5. december 2020. Oto. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Klesne osem sadzieb mýta pre kamióny nad dvanásť ton

SITA  18.12.2016 18.12.2016  

Dôvodom je, že medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla v septembri tohto roku hodnotu mínus 0,5 %. Vláda na základe toho schválila príslušnú zmenu nariadenia.
BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Od začiatku budúceho roku sa zníži osem sadzieb mýta pre nákladné vozidlá nad dvanásť ton za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ako aj s nimi súbežných ciest prvej triedy v emisných triedach EURO 0 – II a EURO III a IV. Dôvodom je, že medziročná miera inflácie v septembri tohto roku meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla hodnotu mínus 0,5 %.
Vláda na základe toho v stredu schválila príslušnú zmenu nariadenia, ktorým sa ustanovuje spôsob výpočtu mýta, výška sadzby mýta a systém zliav zo sadzieb mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií. Zníženie sadzieb mýta by sa malo v budúcom roku prejaviť na znížení príjmov o tristotisíc eur. Nariadenie nadobudne účinnosť 1. januára 2017.
Kamióny nad dvanásť ton budú mať od nasledujúceho roku na diaľniciach, rýchlostných cestách a súbežných cestách prvej triedy sadzby mýta v emisnej triede EURO 0 - II pri dvoch nápravách 0,220 eura na kilometer, pri troch 0,232 eura, pri štyroch 0,241 eura a pri piatich nápravách 0,232 eura. V emisnej triede EURO III, IV budú sadzby mýta pri dvoch nápravách 0,199 eura na kilometer, pri troch 0,210 eura, pri štyroch 0,218 eura a pri piatich nápravách 0,210 eura na kilometer.
Výška sadzieb mýta sa podľa zákona o výbere mýta upravuje aj o harmonizovaný index spotrebiteľských cien v medziročnom porovnaní k septembru predchádzajúceho kalendárneho roka zverejňovaný štatistickým úradom. Výška sadzieb mýta sa upravuje každoročne, a to vždy k 1. januáru nasledujúceho kalendárneho roka a zaokrúhľuje sa na tri desatinné miesta nahor.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow