20. september 2020. Ľuboslav(a). °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kremeľ odmietol obvinenia USA, že porušuje pakt o odzbrojení

 9.3.2017 9.3.2017  

MOSKVA 9. marca (WebNoviny.sk) - Kremeľ vo štvrtok odmietol tvrdenia USA, že Rusko porušuje Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), ktorá bola podpísaná pred 30 rokmi.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v Moskve vyhlásil, že Rusko je oddané plneniu svojich medzinárodných záväzkov, vrátane INF. Dodal, že Rusko plnilo a plní svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy a bude tak robiť i naďalej.
Peskov tým reagoval na vyhlásenie podpredsedu Zboru náčelníkov štábov americkej armády generála Paula Selvu, ktorý v stredu na pôde príslušného výboru Snemovne reprezentantov Rusko obvinil z rozmiestňovania rakiet s plochou dráhou letu, čo je v rozpore INF. Selva vyhlásil, že Rusko porušuje "ducha a cieľ" dohody a dodal, že zámerom Moskvy je ohroziť americké vojenské zariadenia v Európe a NATO. Rusko podľa Selvu "nemá v úmysle vracať sa k plneniu INF".

Odporúčame:Rusko má väčší arzenál taktických jadrových zbraní než USA, tvrdí americký generál

Zmluva INF medzi Ruskom a Spojenými štátmi predpokladá postupnú likvidáciu rakiet stredného doletu odpaľovaných zo zeme. V roku 1987 ju podpísal posledný prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov s vtedajším americkým prezidentom Ronaldom Reaganom.
Peskov dnes pripomenul slová ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko plní svoje medzinárodné záväzky, a to "dokonca aj v situáciách, keď to nie celkom vyhovuje jeho záujmom". "Niekedy sme nútení postupovať pružne, čo aj robíme," vyhlásil Peskov.
Putin podľa neho už dávnejšie upozorňoval na skutočnosť, že v okolí USA nie sú krajiny, ktoré pre ne môžu predstavovať ohrozenie v podobe možného použitia rakiet malého a stredného doletu. Peskov dodal, že "v situácii Ruskej federácie a s našou euroázijskou polohou máme úplne inú architektúru možného ohrozenia našej bezpečnosti". Zdôraznil však, že Rusko napriek tomu zostáva oddané svojim záväzkom.
Viac k témam: rakety, Rusko, USA, vladimir putinZdroj: Webnoviny.sk - Kremeľ odmietol obvinenia USA, že porušuje pakt o odzbrojení © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow