16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kubánci sa na Námestí revolúcie rozlúčili s Fidelom Castrom

SITA SITA SITA  30.11.2016 30.11.2016  

Na pietne podujatie na Námestie revolúcie pricestovali ľavicoví vodcovia zo spriatelených štátov predovšetkým v Latinskej Amerike. HAVANA 30. novembra (WebNoviny.sk) - V Havane pokračovali v utorok druhým dňom smútočné obrady po úmrtí bývalého kubánskeho vodcu Fidela Castra. Na Námestí revolúcie v centre hlavného mesta sa večer zišli desaťtisíce Kubáncov, aby si pripomenuli pamiatku zosnulého bývalého prezidenta, informovala na svojej webovej stránke spravodajská stanica BBC.

Pricestovali najmä ľavicoví vodcovia

Míting na záver druhého dňa oficiálnych spomienkových obradov po smrti vodcu kubánskej revolúcie sa začal spevom kubánskej štátnej hymny a nasledovali prejavy pozvaných zahraničných politikov. Castro zomrel v piatok vo veku 90 rokov, desať rokov po tom, čo sa pre zlý zdravotný stav vzdal moci a prenechal ju svojmu bratovi Raúlovi. K moci sa dostal v roku 1959. Na pietne podujatie na Námestie revolúcie pricestovali ľavicoví vodcovia zo spriatelených štátov predovšetkým v Latinskej Amerike.
BBC upozornila, že väčšina ďalších štátov vyslala iba nižšie postavených zástupcov. Davu sa napríklad prihovoril grécky ľavicový premiér Alexis Tsipras. Medzi hosťami sedeli tiež prezidenti Mexika, Ekvádoru, Bolívie, Venezuely, Panamy, Južnej Afriky a Zimbabwe. Kondolenčnú knihu umiestnenú od pondelka v memoriálnom komplexe Josého Martího na Námestí revolúcie v centre Havany už skôr v utorok okrem iných podpísali ľavicoví prezidenti Bolívie a Venezuely, Evo Morales a Nicolás Maduro. Dvojicu sprevádzal ekvádorský prezident Rafael Correa.
Odporúčame:

KĽDR vyhlásila po Castrovom úmrtí trojdňový štátny smútok

Svetoví politici reagujú na úmrtie Fidela Castra

Fico: Kuba nikoho neohrozovala, chcela len žiť vlastný život

Zomrel bývalý kubánsky prezident Fidel Castro (†90)

Rozlúčkové obrady sa konali od pondelka

Rozlúčkové obrady sa konali v Havane od pondelka. Hlavným dejiskom bol uvedený komplex Josého Martího. Vyvrcholením bol v utorok míting na havanskom Námestí revolúcie, kde sa Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov. V stredu sa urna s Castrovým popolom vydá na cestu z Havany do Santiaga de Cuba, kde bude uložená do zeme. Ide o rovnakú trasu, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu a na Kube zvíťazila revolúcia.
Fidela Castra obdivovali ľavičiari a ľudia z rozvojového sveta, ktorí ho vnímali ako revolučne naladeného zástancu chudobných. Avšak kritizovali ho tí, čo ho pokladali za diktátora, ktorý za socializmu utláčal Kubáncov a zruinoval tamojšiu ekonomiku. V ostrovnej krajine je od 26. novembra do 4. decembra vyhlásený štátny smútok.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow