26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kupovanie hlasov je svinstvo na demokracii, tvrdí Žitňanská

SITA SITA SITA  16.11.2016 16.11.2016  

V prípade volebnej korupcie ide o naozaj vážny trestný čin, veľmi ťažko sa dokazuje, hovorí ministerka spravodlivosti. BRATISLAVA 16. novembra (WebNoviny.sk) – Kupovanie hlasov vo voľbách je nielen trestný čin, ale aj svinstvo na demokracii. Vyhlásila to v stredu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Reagovala tak na otázku týkajúcu sa kauzy údajnej korupcii pri voľbách v obci Lomnička (okr. Stará Ľubovňa). Polícii sa korupciu zatiaľ nepodarilo dokázať.
RTVS už dávnejšie upozornila na to, že v marcových parlamentných voľbách prekrúžkovali v rómskej osade v Lomničke najpopulárnejšieho politika Smeru-SD Roberta Fica dvaja poslanci Stanislav Kubánek a Peter Chudík. RTVS má k dispozícii uznesenie vyšetrovateľa, podľa ktorého sa sedem Rómov vo výpovediach najprv priznalo k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet, po konfrontácii zmenili výpoveď a začali tvrdiť, že si všetko vymysleli.
Odporúčame:

OĽaNO: Ku kupovaniu hlasov vo voľbách došlo aj v Rakúsoch

Štyri osoby v tejto súvislosti už pristúpili na uzavretie dohody o vine a treste v súvislosti s trestným činom krivej výpovede. Líder OĽaNO Igor Matovič a bývalý rómsky splnomocnenec Peter Pollák tvrdia, že exituje ďalší svedok tejto volebnej korupcie a obaja boli v tejto súvislosti vypovedať na polícii. Ministerka spravodlivosti zdôraznila, že v prípade volebnej korupcie ide o naozaj vážny trestný čin. Morálne je to veľmi zásadný prešľap voči základu, na ktorom stojí demokracia, doplnila. Šéfka rezortu spravodlivosti dodala, že jedna vec sú indície a druhá vec je zadovážiť dôkazy.
Tieto prípady sa podľa Žitňanskej veľmi ťažko dokazujú. Opakovane sa tieto trestné činy prešetrovali so slabými výsledkami. Koniec koncov aj motivácia je limitovaná, lebo aj ten, kto poskytuje, aj ten, kto prijíma úplatok, sú trestaní. Ministerka nechcela posudzovať či polícia v tomto konkrétnom prípade v Lomničke urobila všetko pre zadováženie dôkazov. S tým sa musí vysporiadať polícia, uviedla.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow