15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Lekári vidia za situáciou v zdravotníctve krízu vzťahov

SITA SITA SITA  6.12.2016 6.12.2016  

Nedofinancovaním zdravotníctva sa podľa Asociácie súkromných lekárov SR pacientom súčasne obmedzí dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
BRATISLAVA 6. decembra (WebNoviny.sk) - Ambulantní lekári sú znepokojení situáciou v zdravotníctve. V pondelok rokovala Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR a Zdravita, o. z., s predstaviteľmi Všeobecnej zdravotnej poisťovne a zdravotnej poisťovne Dôvera.
"Po vypočutí si reálnej situácie v zdravotných poisťovniach v dôsledku zníženia platieb za poistencov štátu na úroveň 3,78 percenta, prenesenia celej ťarchy financovania na aktívne obyvateľstvo a navrhovaných reštrikčných opatrení na rok 2017 vyjadrujeme, v mene svojich 3 200 ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, veľké znepokojenie," konštatovala ASL v stanovisku.

Za situáciou vidia nízke spoločenské ohodnotenie

Vyhrotená situácia v slovenskom zdravotníctve však podľa asociácie nie je výsledkom iba zlého finančného ohodnotenia, ale celkového a dlhodobého poklesu spoločenského ohodnotenia lekárov a zdravotníckych pracovníkov vôbec.
"Preto každého účastníka spoločenského diania vyzveme na spoluprácu pri komplexnom riešení problematiky slovenského zdravotníctva. Spokojnosť pacientov s úrovňou a dostupnosťou poskytovanej zdravotnej starostlivosti nie je možná bez spokojnosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a naopak," argumentovali lekári.

Hovoria o devalvácii hodnôt i kríze vzťahov

Nedofinancovaním zdravotníctva sa podľa ASL pacientom súčasne obmedzí dostupnosť zdravotnej starostlivosti. "Súčasnú situáciu v slovenskom zdravotníctve chápeme ako devalváciu hodnôt, ako krízu vzťahov," uzavrela asociácia.
Sadzba za poistencov štátu sa na posledné dva mesiace tohto roka zvýšila. Kým od začiatku roka 2016 bola na úrovni 4,30 % z vymeriavacieho základu, od 1. novembra do 31. decembra stúpla na 4,96 %. Podľa novely zákona o zdravotnom poistení sa však zníži od začiatku budúceho roka na 3,78 % z vymeriavacieho základu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow