23. január 2019. Miloš. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Lekárski odborári odporúčajú posunúť termín zavedenia e-Health, ministerstvu poslali výzvu

 11.12.2017 11.12.2017  

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) - Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, aby upozornenia obvodných lekárov o problémoch pri spúšťaní elektronického zdravia bralo vážne a pristupovalo k tomuto problému zodpovedne.
Ako informoval predseda LOZ Peter Visolajský, lekári nemocníc sa pridávajú k upozorneniam ambulantných lekárov, ktorí sa rozhodli na problém eZdravia (e-Health) upozorniť petíciou.

Súhra s lekármi

Zavedenie elektronizácie zdravotníctva môže byť podľa odborového združenia úspešné, len ak kompetentní konajú v súhre s lekármi.
"Politici rozumných krajín zavádzali elektronické zdravotníctvo postupne, v dialógu s lekármi a nie slepo direktívne, ako sa to deje na Slovensku. Príklad si môžeme vziať z Rakúska, či v posledných dňoch z Českej republiky, kde politici vzhľadom na požiadavku lekárov odsunuli zavedenie elektronického receptu," uviedol Visolajský.

Odporúčame:Aktualizované: Lekári si môžu zriadiť doplnkové ordinačné hodiny, parlament schválil aj výšku úhrady pacientov

Podľa LOZ je absurdné, že firmy a celé tímy úradníkov tvorili e-Health roky, s niekoľkoročným omeškaním a za obrovské štátne peniaze (podľa LOZ doteraz 100 miliónov eur) a obvodní lekári, často vo vysokom dôchodkovom veku, majú povinnosť eZdravie uviesť do praxe zo dňa na deň a na vlastné náklady, hoci majú plné čakárne pacientov.

Odporúčajú zapracovať aj námietky lekárov

Odborové združenie navrhuje, aby sa ministerstvo zdravotníctva viac zaoberalo námietkami lekárov, Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva a Slovenskej lekárskej komory v tejto veci a aby sa posunulo zavedenie e-Healthu tak, aby sa dosiahlo jeho úspešné uvedenie do praxe. LOZ víta a vysoko hodnotí benefity e-Healthu pre zvyšovanie zdravotnej starostlivosti o pacientov.

Odporúčame:Zdravotná poisťovňa Union podpísala dodatok k zmluve, Zdravita dostane viac financií

"Zároveň však nemôže ignorovať hlasy stoviek lekárov, ktorí upozorňujú na nebezpečenstvo hroziaceho chaosu pre ich nedostatočnú pripravenosť, čo sa dotkne priamo pacientov cez rýchlosť poskytovania zdravotnej starostlivosti. Podotýkame, že dodnes neboli nemocniční lekári nijak zaškolení na prácu v tomto systéme, pričom pracovať v ňom majú od 1. januára 2018, teda cez sviatky," upozornil Visolajský.

Vekovo starší lekári môžu ukončiť činnosť

Povinné zavedenie e-Healthu pre ambulantných lekárov môže podľa LOZ spôsobiť, že svoju činnosť ukončí viacero lekárov, ktorí sú vo vyššom veku. Tí zväčša pôsobia v regiónoch, kde už v súčasnosti je obmedzená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre nedostatok lekárov.

Odporúčame:Americkí lekári vypočuli prianie pacienta, na hrudi mal vytetovaný nápis „Neoživovať“

"Zo strany hlavne starších lekárov zaznievajú stále silnejšie obavy z toho, že nie sú na túto zmenu dostatočne pripravení, pričom daný stav plánujú vyriešiť zatvorením svojej ambulancie. Bolo by dobré, aby ministerstvo zdravotníctva disponovalo dopadovou štúdiou, na základe ktorej bude mať vypracovaný plán, ako ďalej postupovať v regiónoch, kde lekári skončia svoju činnosť po zavedení e-Healthu," podotkol predseda LOZ.
Odborové združenie zdôraznilo, že víta e-Health a považuje ho za správny systémový krok pri zvyšovaní kvality zdravotnej starostlivosti. Jeho zavedenie však musí byť starostlivo pripravené, aby neutrpela kvalita zdravotnej starostlivosti pri jeho zavedení.
Viac k témam: e-Health, Lekárske odborové združenie LOZ, Ministerstvo zdravotníctva SR, zdravotníctvoZdroj: Webnoviny.sk - Lekárski odborári odporúčajú posunúť termín zavedenia e-Health, ministerstvu poslali výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow