15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Liberáli chcú zabrániť kumulácii funkcií poslanca parlamentu

SITA  18.12.2016 18.12.2016  

Súčasný model, pri ktorom sa v súbehu funkcie poslanca s inou funkciou uhrádzanou z verejných prostriedkov druhý plat redukuje na úroveň najviac minimálnej mzdy strana SaS odmieta.BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za SaS Milan Laurenčík a Martin Klus predkladajú na rokovanie prvej budúcoročnej schôdze parlamentu, ktorá by mala začať 31. januára, návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
"Cieľom navrhovanej úpravy je zamedziť kumulácie funkcie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky s funkciami starostov, primátorov a predsedov VÚC, ako aj s funkciou generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne ako verejnoprávnej inštitúcie," zdôvodňujú predkladatelia s tým, že kumulácia funkcií otvára možnosť získavania neodôvodnených výhod pre riadený subjekt, obec, mesto, vyšší územný celok a Sociálnu poisťovňu.
Odporúčame:

SaS podáva trestné oznámenie za prevádzku bane v Novákoch

Tento stav podľa liberálov stavia poslancov Národnej rady SR do permanentného konfliktu záujmov pri rôznych hlasovaniach, najmä pri štátnom rozpočte a daniach, ale aj pri hlasovaniach o zákonoch zasahujúcich do života verejnoprávnej inštitúcie.
"Súčasný model, pri ktorom sa v súbehu funkcie poslanca s inou funkciou uhrádzanou z verejných prostriedkov druhý plat redukuje na úroveň najviac minimálnej mzdy ako predkladatelia odmietame, pretože sa ním len konzervuje súčasný stav, pri ktorom vždy existuje riziko, že za volebným úspechom daného politického subjektu bude okrem iného aj prepojenosť záujmov v procese rozhodovania na celoštátnej a regionálnej či komunálnej úrovni, na ktorom sú hmotne zainteresované tisícky ľudí," dodávajú. Podľa nich samotný plat funkcionára je preto "zanedbateľný a títo funkcionári nemajú problém sa ho zriecť a pred verejnosťou to prezentovať ako nezištné obetovanie sa".
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow