5. december 2020. Oto. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Líbyjská vláda oznámila oslobodenie Syrty od džihádistov

SITA  18.12.2016 18.12.2016  

Ozbrojené sily lojálne líbyjskej vláde národnej jednoty už 5. decembra oznámili, že sa v Syrte zmocnili aj posledných oblastí obsadených Islamským štátom.KÁHIRA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Líbyjská vláda národnej jednoty podporovaná OSN oznámila, že získala plnú kontrolu nad mestom Syrta, ktoré okupovala teroristická organizácia Islamský štát (IS). Oslobodzovacia operácia trvala takmer osem mesiacov.
"Oficiálne oznamujeme ukončenie vojenských operácií a oslobodenie Syrty," vyhlásil v noci na nedeľu predseda vlády líbyjskej národnej jednoty Fájiz Sarrádž. Zdôraznil, že "vôľa Líbyjčanov je nepremožiteľná". Šéf Podpornej misie OSN (UNSMIL) v Líbyi Martin Kobler označil v nedeľu porážku IS v Syrte za "veľký krok k oslobodeniu Líbye spod terorizmu". Vyzval Líbyjčanov, aby využili túto príležitosť na národné zmierenie.
Ozbrojené sily lojálne líbyjskej vláde národnej jednoty už 5. decembra oznámili, že sa v Syrte zmocnili aj posledných oblastí obsadených IS. Syrta, ležiaca približne 450 kilometrov východne od hlavného mesta Tripolis, je strategicky dôležitá, pretože sa nachádza na spojnici medzi východom a západom Líbye. Džihádisti z IS ju obsadili vlani, čím sa stala najväčším mestom v ich rukách mimo územia Iraku a Sýrie.
Operácia vládnych síl proti IS, ktorý si zo Syrty urobil svoju baštu v Líbyi, sa začala v máji tohto roku. V auguste sa do operácie zapojili Spojené štáty, ktoré proti militantom nasadili svoje bojové letectvo. Syrta je rodiskom bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorý prišiel o život pri povstaní v roku 2011. Islamský štát využil chaos v Líbyi po zvrhnutí Kaddáfího a na viac ako 100 kilometrov dlhom páse riedko osídleného centrálneho pobrežia vyhlásil kalifát, kam sa stiahli tisíce džihádistov z Blízkeho východu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow